SK

Bude jadro Linuxu optimalizovať umelá inteligencia?

Optimalizácia Linuxového jadra je pomerne časovo náročná operácia. Umelá inteligencia by v tomto prípade mohla byť veľmi nápomocná.

Optimalizácia každého kódu je časovo veľmi náročná a v prípade operačného systému toto tvrdenie platí aj stonásobne. Svoje by o tom vedeli rozprávať programátori, ktorí pracujú na vývoji OS Linux. Vývojári sa snažia kernel systému prispôsobiť na každú možnú udalosť. To si vyžaduje hodiny a hodiny rekompilácií s následným upravovaním kódu. Tento proces sa snaží programátorom uľahčiť čínska spoločnosť ByteDance, ktorá stojí za známou sociálnou sieťou TikTok. Tá nedávno zverejnila výsledky svojho nástroja - Autotuning machine, založeného na umelej inteligencii. Tento nástroj je schopný automaticky ladiť jadro operačného systému, vďaka čomu sa môžu programátori zamerať na iné dôležité úlohy v rámci vývoja tohto open-source systému.

Vývojári systému síce majú k dispozícii rôzne automatické nástroje na ladenie, ale vo väčšine prípadov ide o veľmi špecifické typy optimalizácií. Namiesto toho má byť nástroj spoločnosti ByteDance v podstate všeobecným, teda schopným pokryť čo najviac parametrov na ladenie systému. Predstavený nástroj dokáže automaticky upravovať interné nastavenia jadra operačného systému Linux, na základe konkrétneho zaťaženia a použitého hardwareu. Jadro má byť dynamicky vyladené, pre zabezpečenie optimálneho výkonu v rámci rôznych situácií.

Nástroj na optimalizáciu Linuxu - Autotuning machine spoločnosti ByteDance má ponúknuť aj prívetivé užívateľské prostredie, s ktorým môžu pracovať aj menej technicky zdatní používatelia. Firma zároveň myslela aj na pokročilých používateľov, ktorí si môžu bližšie nastaviť rôzne parametre automatického testovania. Podľa ByteDance došlo napríklad pomocou jej nástroja k zníženiu využitia pamäte pre aplikácie až o 30 percent. Autotuning machine by tak mohol rôznym spoločnostiam pomôcť lepšie optimalizovať svoje linuxové systémy pre serverové a cloudové použitie, vďaka čomu by mohlo dôjsť napríklad k lepšej energetickej úspore.

Zdroj: Techspot,

Add new comment
TOPlist