V poslednom čase Švédi revidujú jednu skrinku za druhou, keď v rýchlom slede uviedli Arc Midi R2 (recenzia pôvodného modelu) a USB3.0 verzie lacnejších skriniek Core 1000 a Core 3000 (klik pre recenziu oboch USB2.0 skriniek).
Jednou z dvoch skríň od Fractal Design, ktoré sme nestihli riadne otestovať predtým, než sa pobrali do výslužby bola práve prvá verzia Define XL (tou druhou je Array R2), čo je vzhľadom na úvodnú vetu perexu celkom paradoxné... :-) Nič to, naše zaváhanie skúsime dať do poriadku testom inovovaného modelu XL R2.
Balenie
Ak sme sa v recenzii NZXT Phantom 630 posťažovali na sedemnásť kilový pakeľ, ešte sme netušili, čím nás o pár dní oblaží Fractal (ďalšie dve kilá navrch). Nevadí, tí útlejší si k rozbaľovaniu prizvú zdatnejšieho suseda (prípadne dvoch seberovných). :-) Po dizajnovej stránke Švédi opäť vsadili na klasiku - výrazné tmavé pruhy po krajoch a schematické nákresy s maličkým popisným textom.
Príslušenstvo
Na príslušenstvo výrobca stále používa rovnakú čiernu škatuľku vloženú v jednom z 3,5" diskových rámčekov. Zrejme z nostalgie, pretože jej obsah, je čím ďalej tým skromnejší a už by sa pokojne dala nahradiť jedným väčším vreckom. Nájdete v nej len niekoľko sád skrutiek a zopár sťahovacích plastových pások (šesť).
Špecifikácie
V tabuľke sme pre vás zhrnuli parametre pôvodnej Define XL a Define XL R2 . Spomeňme, že istý čas sa XL predávala aj vo verzii 3.0, ktorá okrem dvoch USB 3.0 portov a vynechania eSATA nepriniesla žiadnu ďalšiu inováciu.
Vonkajšie rozmery XL R2 sa v porovnaní s XL v podstate nezmenili, no aj napriek tomu skrinka zhodila 1,5 kilogramu čistej váhy. Bolo kompletne prepracované chladenie, scvrkol sa počet diskových pozícií na osem (t.j. o dve 3,5") a výrobca vypustil externú redukciu na 3,5". Všetky rozdiely sme vyznačili žltou farbou.
No ja si myslim ze co sa tyka R4 a "XL" na zaver by bolo dobre hlavne porovnat maximalne ticho so zohladnenim na pomer chladenia - a to hlavne oproti R4...
mano8