EN

Intel Ivy Bridge (i7 3770K) - vyšperkovaný Sandy Bridge

Ďalší rok, ďalšie veľké novinky od Intelu. S Ivy Bridge si polovodičový gigant vyskúšal po prvý krát „3D“ tranzistory, 22nm výrobu a pridal naozaj slušnú integrovanú grafiku pre hry, na druhej strane sa výkon  výrazne nezvýšil a sklamaním je pretaktovanie.


Intel Ivy Bridge - Úvod

Tak ako pri každom predstavení nových procesorov Intel sa patrí najprv spomenúť firemnú stratégiu Tick-Tock. Ňou sa riadi cyklus uvádzania nových procesorov už niekoľko rokov a podľa neho môžeme celkom spoľahlivo odhadnúť, kedy aké novinky prídu na rad.

Základný princíp Tick-Tock je síce jednoduchý, no funguje zatiaľ skvele – Tock znamená novú architektúru postavenú na odskúšanom, vyladenom výrobnom procese, Tick zas starú architektúru na novom výrobnom procese. Intel má tak vždy len jednu veľkú „starosť“, buď s výrobou alebo s architektúrou. Nikdy nie s oboma naraz, čo výrazne uľahčuje uvádzanie procesorov do predaja. Niečo podobné si skúša niekedy aj AMD u grafických kariet, spomenúť si môžeme napríklad na prvý 40nm čip Radeon HD4770, kde si firma otestovala nový proces až potom sa pustila do novej generácie kariet HD5000. Tak systematické ako Intel to však nemá nik.

Ivy Bridge je Tick, čo znamená že tu máme predošlú architektúru na celkom novom výrobnom procese. Zmien sa v architektúre veľa neudialo, čo sa samozrejme ale aj dalo predpokladať. Po stránke procesorových jadier teda ostávame v podstate so SandyBridge.

Pri porovnaní SandyBridge a Ivy Bridge na rovnakých frekvenciách neuvidíme úžasné nárasty výkonu, trocha to naznačujú aj testy od samotného Intelu. V (optimistickom) priemere sa dá počítať najviac s asi šiestimi percentami v prospech IB:

To ale v konečnom dôsledku nie je dôležité. Prečo? Lebo cena.
Za rovnaké peniaze totiž u Ivy Bridge procesorov nedostaneme len spomenutých pár percent výkonu vďaka malým úpravám architektúry, ale aj niekoľko Megahertzov navyše. Týmto si Intel zabezpečí medzigeneračný progres, tak dôležitý v očiach zákazníkov a verejnosti.

Ako príklad môžeme uviesť najvyšší model Core i7 3770K. Ten má oficiálnu cenu 313USD, čo je o štyri doláre menej ako Core i7 2600K. 3770K má však takt od 3,5 do 3,9GHz (Turbo), rovnako drahý 2600K ale len 3,4 až 3,8GHz. Obdobne je to aj u ostatných modelov. Výsledok je taký, že za určitú cenu ponúka Intel vyšší výkon, bez ohľadu na to, či je výkon takt-na-takt vyšší v prospech Ivy Bridge.


Za rovnaké peniaze dostaneme u Ivy Bridge vyššiu frekvenciu

22nm a 3D tranzistory

S Ivy Bridge Intel prechádza na celkom nový druh tranzistorov, ktoré sa označujú aj ako "3D". Ide o dramatickú zmenu v stavbe polovodičového tranzistora voči predošlým výrobným postupom, a to nielen z dielne Intelu. Detailnejšie sme o týchto tranzistoroch písali už pred rokom, preto vás na tomto mieste odkážem na pôvodný článok: Intel predstavuje 3D tranzistory pre 22nm procesory. Okrem popisu nových tranzistorov sme sa povenovali aj samotnému princípu týchto súčiastok.

Modely procesorov

Intel dnes oficiálne predstavuje mobilné aj desktopové procesory. Nás teraz zaujímajú práve tie pre stolné počítače.
Celkovo sa v prvej vlne dostane do predaja deväť modelov, z toho štyri úsporné, so zníženou hodnotou TDP (označenie T alebo S). Všetko sú to štvorjadrové procesory, či už s HyperThreading technológiou alebo bez nej. Na dvojjadrové Core i3 a Pentiá si budeme musieť ešte pár mesiacov počkať. Do tej doby budú cenovú kategóriu zastupovať modely predošlej generácie Sandy Bridge.

Mimochodom, TDP bežných modelov je teraz 77W namiesto doteraz zaužívaných 95W.

S faktom, že ešte dlhú dobu budeme kupovať v nižších cenových kategóriách Sandy Bridge, čipy súvisí aj téma kompatibility so základnými doskami. Tu sa Intel konečne trocha „pochlapil“ a umožnil osadiť staré procesory do nových základných dosiek, ako aj naopak – nové procesory do starých základných dosiek.

Práve táto druhá možnosť môže byť zaujímavá pre tých, ktorí už majú základnú dosku s šipsetom P67, H67 či Z68 a chcú upgrade na nové, 22nm procesory. K tomu, aby základná doska podporovala Ivy Bridge čipy, je potrebné okrem aktualizácie BIOS-u nainštalovať aj nový grafický ovládač a softvér Menagement Engine 8. Väčšina výrobcov by už v tomto čase mala mať na svojich stránkach príslušné aktualizácie dostupné.

Podpora starších Sandy Bridge na nových základných doskách si nevyžaduje žiadne úpravy, nový "podvozok" si teda môžete dopriať bez obáv.

Otázka však znie, či sa nákup nového procesora po stránke výkonu oplatí. Na to sa skúsime odpovedať na nasledujúcich stranách. Dôležité však je, že táto možnosť vôbec existuje. Trocha nezvyk na Intel.

 

Komentáre (14)
maladaptiv
Kedy bude aj porovnanie s 3750K? Ak to bude podobný procesor ako 2500K, tak bude iste zaujímavejší ako 3770K (cena/výkon).
Eddward
je to 3570K a na to by som bol aj ja zvedavy.... ale nevadi mi to, spravim si domace porovnanie 2500K mam doma a len co sa bude dat objednavam 3570K mam uz pripravenych vyse 30 testov, budem porovnavat pri 4.5Ghz :)
Peter01
Tiez si myslim, ze sa neoplati ju kupit. Vyrobny proces je nepodareny a vraj karta skoro hori pri pokusu ju pretaktovat.
RESIDENT
Parádička :) tuším , že ale počkám na novú revíziu aby som dal tých 5Ghz+ na bežnú prevádzku
bladejac
Asi vydu skorej nove cpu od AMD ako IB pojdu na 5GHZ na vzduchu. Tie i5 nemaju 4/8 vlaken !
Gabriel87
Jeden z najnáročnejších hier na CPU je podľa môjho názoru ARMA 2, kvôli AI (t.j. umelej inteligencií) a celkovo enginu. Má aj vstavaný benchmark ak sa dobre pametám. Mám AsGTX570DCII a Q6600@3GHz+NH-U12P ale Arma2 je jediná hra ,ktorú proste nehrám kvoli slabému CPU. Ešte aj BF3 je menej náročná na CPU ,alebo lepšie optimalizovaná :-). Dokonca ľudia, na serveroch s 40+ hráčmi s 2600K+OC a high-end grafikami, majú problémy s FPS t.j. 30-40-50. Arma2+OA je proste hodne CPU zavysla. Nemohla by redakcia prehnať 3770K na Arme 2 alebo A2:OA ??
Gudas
Bohužiaľ. Nemáme k dispozícii ani CPU (už išiel iným redakciám) ani hry. Možno v budúcnosti...
Gabriel87
Škoda, nevadí. Už len asi osobne to testnem :)
adoooo77
Neviem kto z vás čítal obrovú recenziu... ale mne sa osobne pokrok intelu páči... lebo táto predajná verzia E1 je horšia ako sample E0 a o dosť... kedže E0 šla nataktovať na 5ghz pri 1,29 a teploty 66 stupňov teda to isté ako SB na 5ghz akurát že tam treba vyššie volty a spotreba je rovnaká.... takže obr to tam pekne vystihol intel spravil zámerne tieto IB trošku horšie aby tak moc nekonkurovali SB-E. Ja to vidím tak že ďalšou revíziou to intel doženie a bude 5ghz bežne dostupných dokonca si myslím že viac ako 5ghz keď E0 ide na 5,3ghz pri 1,5v síce spotreba je vysoká aj teploty ale nie až tak ako E1 pri 4,8ghz.... OBR sa vyjadril že ak bude mať IB v kľude 0,85v tak pôjde určite dobre taktovať....
10.AUG.2019

- z pohľadu z 24.APR.2012 ďaleká (a svetlá) budúcnosť - a pritom stále nič na obzore :(
Samsung a Číňania už síce sú na 5 nm, Intel s vykašľanými pľúcami zúfalo dobieha 10 nm, avšak nikto už ani len neočakáva, že by sa ešte dalo ísť pod 3 nm - čo by šikmookí mohli dať 2012.
Ďalej je proste tma a vývoj skončil ...

10.AUG.2019

- z pohľadu z 24.APR.2012 ďaleká (a svetlá) budúcnosť - a pritom stále nič na obzore :(
Samsung a Číňania už síce sú na 5 nm, Intel s vykašľanými pľúcami zúfalo dobieha 10 nm, avšak nikto už ani len neočakáva, že by sa ešte dalo ísť pod 3 nm - čo by šikmookí mohli dať 2022.
Ďalej je proste tma a vývoj skončil ...

passco
Ako som len tak prvotne pozrel grafy tak je to skoro to iste co 2600 k s tym ze to ma vacsi takt
charonme
a trochu vykonnejsia grafika. Inak prve testy povodne tusim ukazovali nie len vyssi vykon, ale aj nizsiu spotrebu
nato
1. Cap Sleeves Cap sleeves are thought to be particularly romantic; they are often Nike Air Max Nike Air Max Kid's shoes ACG Men's made of Women MBT Vizuri GTX Shoes Navy chiffon or lace. These wispy Air Jordan Melo M5 Black Blue pieces of fabric cover the Nike Shox shoes discount shoulders and especially compliment women with thin shoulders discount Nike Womens cheap since sexy formal dresses they give Air Jordan Melo M5 Green White the appearance of MBT Kesho MJ Shoes wider shoulders without widening gucci 1973 medium totes in black Louis Vuitton Men Bags the chest. 2. Lace Sleeves The lace sleeves officially arrived when Bella halter evening dressesSwan, Kate Middleton, and Lauren Bush all wholesale wedding dresses china wore them in 2011. Lace sleeves Nike Free 3.0 Womens are usually the main accent piece in wedding gowns. Since the bridesmaid dresses holiday cocktail dresses juniors canada sleeves are often form fitting, they are best for women with women with slim or even thin arms. 3. Off-the-shoulder Neckline Like the name suggests, this bridesmaid dresses 2012 style features straps or sleeves that hang off the shoulder. This is a Tea Length flower girl Dress sensual and elegant style that emphasizes shoulders and collar bones. Both Adele and Christina Hendricks often wear this sleeve style and it looks great on full-figured cheap quinceanera dresses women. 4. Asymmetrical The asymmetrical or one-shoulder dress is modern and chic. It can be edgy and minimalistic or softened with the addition of ruffles or floral decoration on the strap. This is a wonderful style for women who blue homecoming dresses are proud of their toned arms and chiseled collarbones.
Pridať nový komentár
TOPlist