EN

Navždy tam, kde ešte nikdy nikto nebol

Ešte pred pár mesiacmi sa mohlo zdať, že poletíme na Mars v dohľadnej dobe. Vedeli sme, že projekt, ktorý má nakoniec viesť k pristátiu ľudí na Marse už 5 rokov beží. Možným termínom, v ktorom mal program Constellation priviesť ľudí na Mars bol rok 2037. Tento dátum teraz so zrušením programu padol. Zdá sa, že pristátie ľudí na Marse sa opäť stratilo za obzorom budúcnosti. Existuje však spôsob ako uskutočniť let na Mars s ľudskou posádkou omnoho skôr. Cesta ešte zaujímavejšia než doterajšie koncepcie. Záleží len na nás, či budeme dostatočne odvážni ju uskutočniť.Mars, vždy len na obzore

O lete ľudskej posádky na Mars sa snívalo už dávnejšie. Už v 50. rokoch Wernher von Braun skoncipoval dva takéto projekty. V dobe príprav letu na Mesiac, v roku 1965 keď Mariner 4 ako prvý preletel okolo Marsu, Wernher von Braun predstavil projekt letu na Mars so zdrojmi, ktoré ponúkal program Apollo (nosiče Saturn V atď.). Tento projekt bol odpoveďou na otázku realistického odhadu toho, kedy ľudia pristanú na Marse. Predpovedaným termínom bol rok 1986. Po úspechu projektu Apollo sa to nezdal byť nerealistický odhad. Projekt Apollo bol však po misii Apollo 17 z finančných dôvodov zastavený, plánované ďalšie tri lety na Mesiac boli zrušené. NASA čelila kráteniu svojho rozpočtu a ušetrené zdroje sa použili na vývoj rektoplánov. S tým odplával aj von Barunov odhad pristátia v roku 1986 niekam do budúcnosti. Rodili sa ďalšie plány a ich odhadované termíny letu a pristátia sa stávali minulosťou. Mohli by sme si ich popisovať rad za radom, kto neodolá, nájde ich zosumarizované na tomto linku . Roky ubiehali a Mars zostával vždy takto na obzore.
Prišiel rok 2004 a v ňom zrod programu Constellation. Ten plánoval pristátie na Mesiaci v lete roku 2019 a vytvorenie stálej mesačnej základne medzi rokmi 2019 a 2024. V jeho rámci sa mali vyvinúť technológie, ktoré by v konečnom dôsledku umožnili let na Mars. Odhadované náklady programu boli 97 miliárd dolárov (v cenách roku 2008). Celkové náklady do roku 2025 sa odhadovali na 230 miliárd dolárov (v cenách roku 2004). Program začal v roku 2004 a do dnešných dní sa naň minulo približne 10 miliárd dolárov. Nový americký prezident B. Obama inicioval vznik komisie (Augustine Commission), ktorej cieľom bolo preskúmať reálnosť dosiahnutia cieľov programu Constellation pri plánovaných nákladoch. Záver komisie bol jasný. Tieto prostriedky nepostačia. Z odporúčaní komisie bolo prijaté to, ktoré s pokračovaním programu Constellation nepočíta.

Constellation bol teda zrušený, na Mars sa američania aktuálne nechystajú. Mars tak ostáva stále len kdesi na vzdialenom obzore.

Poznamenajme, že nie je výnimkou ak sa odhady ceny podobných projektov podcenia. Takto to bolo pri odhadovaní ceny projektu amerických raketoplánov (vývoja a 12 ročnej prevádzky), kde realita tento odhad predčila o 55%. Let na Mars a v súčasnosti odhadované sumy na jeho realizáciu by mohli dopadnúť podobne.
 


Snímka Marsu zachytená Hubblovým vesmírnym teleskopom 26. júna 2001,
keď bol Mars vzdialený približne 68 miliónov kilometrov. Credit NASA/ESA.


V čom je problém?

Dôvodom, prečo je projekt letu na Mars stále odkladaný, nie je jeho nerealizovateľnosť. Dôvodom nie je nejaká technická prekážka, ktorá by bola už na prvý pohľad súčasnou technikou nezvládnuteľná. Dôvod je iný. Prozaický. Sú ním peniaze. Let na Mars je príliš drahý. Odhadované náklady na let ľudskej posádky na Mars a späť na Zem začínajú pri sume 100 miliárd dolárov. Najpravdepodobnejším číslom je však dvoj-trojnásobok tejto sumy. A aj keď sa vie, že každý dolár vložený do podobných projektov sa násobne vracia, niet takej hlbokej pokladnice a takých politických motivácií, ktoré by podobnú cestu umožnili financovať.

Zástancovia letu na Mars stále dúfajú, že sa peniaze nakoniec nájdu. Ak nedúfajú, tak veria v jednu z možných alternatív. V alternatívu, že privátny kozmický priemysel a jeho trh budú expandovať tak veľmi, že kozmický výskum s ich pomocou bude napredovať rýchlejšie. Ergo, zlacní lety do vesmíru, vyvinie technológie a umožní nám dostať sa na Mars rýchlejšie. To je prípad spojiteľný s najnovšou postConstellation stratégiou NASA.
Veria v alternatívu, že niekto iný, najskôr Číňania, budú mať dosť peňazí a väčšiu motiváciu letieť na Mars než NASA. Respektíve veria, že to budú Rusi s novým jadrovým pohonom, ktorí takýto projekt zrealizujú. Plány misie na Mars má aj ESA a odhaduje pristátie jej misie na obdobie medzi rokmi 2030 až 2035. Pozastavme sa pri tomto odhade. ESA má približne štvrtinový rozpočet NASA. V prípade ESA je to 3,745 mld. € pre rok 2010 u NASA 18,7 mld. dolárov . NASA pred zrušením programu Constellation odhadovala pristátie na Marse na rok 2037. Ak organizácia so štvornásobným rozpočtom ruší svoj plán letieť na Mesiac a následne na Mars v roku 2037 ako nerealistický pri svojom rozpočte, kto verí že to dosiahne ESA skôr za výrazne menej peňazí? Každá z tých koncepcií má šancu na úspech. Avšak, povedzme si otvorene, tak skoro sa ich šance nenaplnia.

Možno nastal čas na zmenu celkového pohľadu, na zmenu paradigmy. Čo tak ísť na celú vec inak?

Ako?

Začnime pri koreni veci. Pri peniazoch. Čo je na ceste na Mars najdrahšie? Samotný návrat. Najdrahším a najkomplikovanejším bodom celého projektu je štart z Marsu a následný let posádky naspäť na Zem. Čo ak by neboli potrebné? Čo ak by sme na Mars poslali prieskumníkov, ktorí by tam vytvorili prvú mimozemskú kolóniu a ostali tam nastálo? Prípadne na čas potrebný pre vývoj technológie potrebnej k ich návratu. Ukazuje sa, že je výrazne lacnejšie prevádzkovať na Marse kolóniu, než dostať odtiaľ ľudí späť na Zem. Je to nielen lacnejšie, ale aj zaujímavejšie.

Tak v čom je problém? Prečo to tak nespraviť? Premýšľajúc nad tým sa väčšine z nás v mysli nástojčivo vynorí otázka humánnosti cesty bez návratu. Je prijateľné vyslať misiu, ktorej účastníci si budú uvedomovať, že sa pravdepodobne na Zem nevrátia? Prvotný pocit zvyčajne hovorí že nie, že takto to nechceme. Bližší pohľad na vec však toto nezriedka zmení.
Predovšetkým, poletia manželské páry, pravdepodobne tri. Poletia ako prví, následne, po čase pošleme na Mars ďalších priekumníkov. Kolónia sa bude rozrastať. Približne po dvadsiatich rokoch, v prípade záujmu, sa prví prieskumníci vrátia na Zem.

Pôjde o cestu, prinajmenšom tak zaujímavú ako je let na Mars. Stála kolónia na Marse je väčší cieľ, než niekoľkomesačný pobyt na jeho povrchu, s akým počíta klasický let tam a späť.
 


Obrázok z najnovšej koncepcie letu na Mars, ktorú zverejnila NASA približne
pol roka pred zrušením programu Constellation. Credit NASA.


Existuje viacero koncepcií tejto misie. Najpodporovanejšou je Mars to Stay iniciatíva, ktorej zástancom je napríklad aj Buzz Aldrin. Podľa nej prvá skupina prieskumníkov bude pozostávať z troch manželských párov. Jej členovia budú mať v dobe začiatku misie približne 35 rokov (predpokladá sa 5 ročný výcvik pred štartom). V priebehu nasledujúcich rokov pristanú na Marse ďalší prieskumníci. Celkovo sa predpokladá vyslanie 30 - 40 prieskumníkov. Takáto skupina by už s pomocou umelých oplodnení (kvôli genetickej diverzite) mohla vytvoriť stálu populáciu základne (kolónie) na Marse. Vo veku 65 rokov by bola prvým prieskumníkom ponúknutá možnosť vrátiť sa na Zem.

Poznámka: Zvyčajnou otázkou pri tvorbe základne na Marse je cena jej zásobovania. Tá je v súčasnosti približne 300 000 dolárov za dopravenie jedného kilogramu nákladu na Mars.

Ďalšou, tou najlacnejšou, je misia “Spirit of the Lone Eagle”, nazvaná tak na počesť Charlesa Lindbergha a jeho osamelého letu cez Atlantik. Táto misia počíta s jednosmernou cestou jediného astronauta. Koncepciu jej autor prezentuje v tomto článku, kde dôkladne preberá aj morálne otázky a riziká takejto cesty.

Samozrejme, riziko, že pri dlhodobom pobyte na Marse sa čosi stane je vec, ktorú musíme zvážiť pri všetkých týchto misiách. Avšak nebezpečenstvo v sebe nesie aj bežná koncepcia so štartom z Marsu a letom na Zem. Obe koncepcie majú svoje riziká, pri klasickej koncepcii ho akceptujeme, možno by sme mali aj pri kolónii na Marse.

Prví obyvatelia Marsu, Adam a Eva Marsu, sa zapíšu do histórie naozaj nezmazateľným spôsobom, práve preto že tam ostanú (možno) na trvalo. Motivácia zúčastniť sa takejto cesty bude ohromná. Ľudia, ktorí sa tejto misie zúčastnia, zažijú jeden z najúžasnejších príbehov v histórii ľudstva.
Zažijú misiu v štýle Star Trek-ovského, tam kde ešte nikdy nikto nebol (where no one has gone before). O záujemcov rozhodne núdza nebude.


 

Komentáre (21)
prepelica
zaujimaveee...ale trochu drahe vysielanie zasob :))) cital som ze bude mozne vysielanie zasob pomocou elektromagnetickeho dela :)...je to rychlejsie a lacnejsie...akurat to delo by stalo majland :)
xeq
Fakt dobry clanok. Ja osobne som velky nadsenec co sa tyka vesmiru, ale aj ked vo mne zrusenie programu constellation vyvolalo urcity rozpak, treba si uvedomit co vlastne ten program bol. Pocital s vyuzitim drahych chemickych rakiet a celkovo inovativnost bola nulovaoproti 40 rocnemu programu apollo. Cely koncept bol vlastne vylepsena verzia apolla. Ide o velmi drahu zalezitost, a treba priznat ze ak by nebolo USSR a "space race" tak by sme mozno este len planovali cestu na mesiac. Podla mna je buducnost v novom druhu pohonu, s chemickymi raketami sa daleko nedostaneme. Vasimir drive moze byt jedna z alternativ, uz buduci rok by mala byt ISS vybavena tymto pohonom a tym usetrit miliony ktore treba vynalozit len na udrzanie ISS na orbite. /Pripada mi to ale trosku trapne ze usa vynaklada priblizne 700miliard dolarov rocne na "obranu" a nasa ma rozpocet 19mld./
roob
nemyslim, ze s jednosmernou cestou na mars by boli nejake problemy. Kopec ludi by kludne islo aj s vedomim, ze sa nevratia. Napr. ajja.
hurikan69
Pekny clanok. Skoda toho programu, ale som aj ja zastanca, ze treba vynajst lepsi pohon. Snad sa dozijem ze si kupim listok za 100E a pojdem sa kuknut na mesiac. :D
Toman
za 100bodou!
thagad
Nedávaju peniaze na to co je potrebné: VESMIR, VYVOJ, CHOROBY..... Ale hlavne je že maju stovky F-22 Raptor a este bohvie ake drahé veci na zabijanie ciganov v Iraku
bhawk
...napriklad cina, stacilo by ak by cinania zacali pripravovat posadkovy let ku marsu a s5, verim tomu ze zrazu by islo o obrovsku prestiz a ptm by amici prachy nasli .... dufam, verim. Lebo ako bolo uz povedane, na bombardery a vojny peniaze su... na skumanie novych veci ani prd :-(
Richard_12
A ja chcem ísť na Mars. To že sa nevrátim mi nevadí.
Richard_12
Dúfam, že to neprečíta moja manželka. Samozrejme, že by som išiel jedine bez nej.
makroelektro
presne tak.vojny a iné kraviny.na to vlády dávaju prachy.atómvých bômb je do tiež bludu. na čo im to je ? do pi*e.mars.krásna planéta na ktorej je aj možný život.ak by sa to dalo tak by som tam ihneď išiel bývať.len nech tam je internet :D.deň by netrval 24 hodín atď. podla mňa zrušenie tohoto projektu je najväčší fail.chcem sa dožiť toho, že raz na mars stúpim.mesiac ma neláka.ale mars je niečo iné.ideálne by bolo keby bol mars mierové uzemie.žiadne vojny.nič.
Shatterhand
V prvom rade: Vzdy sa tesim takymto clankom. Astronomia/vesmir ma vzdy zaujimal(a). A naopak, ja si nemyslim, ze je potrebne vrazat peniaze do nezmyselneho putovania na Mars, a nosit tam potraviny. Ako objekt skumania a pozorovania je Mars dobry, ale byvanie? Podla mna fantasmagoria. Niezeby si ludia upratali na vlastnom piesocku(na zemi), ale oni sa radsej na to vyseru, a pojdu inde. Tam "trava zelensia nebude". Kde bude clovek, jednoducho vojny budu. Aj to je v povahe cloveka. A najvacsia sranda na tom je, ze takymto stylom(namiesto vstupenia si trosku do svedomia a opravy tohto tu radsej vsetko nechavame tak, a ideme do paze - co nie je riesenie) sa to deje stale. Napriklad budovy v starom meste(BA). Oprava je draha, tak sereme na to, nechame to spadnut a ideme si stavat inde. - vcelku mrhanie stavebnym materialom(bude ho niekto "zbierat zo zeme", ked to spadne?). A aj keby sme sa "nutne" museli stahovat na Mars, tak by to aj tak dopadlo tak, ze by sa niekto nehorazne nabalil(od koho by sa akoze kupovalo cosi na Marse, hoci to nikomu nepatri - ako tie "pozemky" na mesiaci), a ty co by na to nemali...smola. A to nezvazujem co by to stalo technologicky, financne, zatial nic poriadne nevieme o dlhodobej perspektive ludskeho zivota na Marse($$ na vyvoj), atd. Treba stat pevne nohami na zemi :) Presun na Mars je este velmi daleko a nikto z nas sa ho nedozije :)
thagad
najradsej by som sa narodil niekedy v roku 3000 alebo viac, ked uz ludia maju aspon druhu planétu na plnohodnotný život (napr. Mars). Myslím nieco v štýle Alien 4, ked uz ludia cestuju medzi planétami a tak... velmi ma to baví
Pavol Bobik
@Shatterhand: Potraviny sa na Mars nosit nebudu. Budu sa tam pestovat. Vytvori sa stanica-zakladna s uzavretym ekologicky systemom (vid. napr. http://en.wikipedia.org/wiki/Biosphere_2). Peniaze minute na podobny projekt sa vratia, investicie do vedy sa vracaju (vid. http://er.jsc.nasa.gov/seh/economics.html).
Sagittarius
Redakcii za clanky takehoto formatu.Vesmir ma vzdy zaujmal a som rad ze aj na portali venujucom sa pocitacom sa najde aj par riadkov na temu mojmu srdcu blizku...
Hexo
Zbytocnost do toho vyskumu urcite neni , keby sa spojily do projektu vsetky velmoci sveta tak mozu ist aj 20 ludi naraz na mars a pri pohlade ze od zaciatku projektu az do konca uplyne 40 rokov a nic ztoho tak to je dost a o technologi nech my nic nevravia keby sa spojily Cina,Usa a Rusi do vyskumu tak by dosly aj raz tak daleko , to je moj nazor ale pocit ze sme uz boli na Marse by bol fajn a este lespi keby sa tam aj byvalo ale toho sa nedozijem
Hexo
suhlasim zo shatterom , pre ludi je dolezitejsi vyvoj vyje... jadrovych zbrani a tych je viac ako mcdonaldoch ako toto co mozu byt konecne o nieco vyspelesi a keby este do vyskumu zapojily Kvantovu fyziku a niako konecne prisly nanu tak aleluja letime aj s galaxie do galaxie
Shatterhand
@RP: Tak teda nie vozit. Ale taka stanica s uzavretym biosystemom bude potrebovat aj vela pody a kyslika. A to vezmes z kadial? Ja urcite nechcem v ziadnom pripade popierat, ze investicie do vedy sa vracaju, ale super drahy let a vovoj a naklady, atd.. Jedine ze tam casom budu chodit miliardari a ti to vratia, lebo inac sa to realne nema ako vratit. @Hexo: Keby sa zapojili do projektu vsetky velmoci sveta? Neviem naco by to bolo, jedine pre technologicky pokrok. Zatial na Marse nic rentabilne pre ludstvo nie je dokazane. (nemyslim hodnotu vyskumu atd.).
Hexo
sak jasne ze s vetsej casti z vyskumu
Pavol Bobik
@Shatterhand: Kyslik sa da ziskat rozkladom vody, ktora sa vo forme ladu na Marse nachadza. Poda - martansky regolit (miestna poda) - by mohol byt vhodny na pestovanie urcitych rastlin - existuju plany experimentov, ktore maju toto overit. A ked nie, tak hydroponia.
dendroid
No som zvedavy, ako by to s nimi dopadlo. Ono na Zemi je hrdina kazdy, ale zit 20 rokov v uplnej izolacii niekde v pustatine, to nie je len tak...Asi by to po chvili vacsinu ludi preslo...
rob2007
...natocia to cele v hollywoode na cierno-biele kamery a potom odvysielaju akoze LIVE PRISTATIE do celeho sveta... ved v manipulovani mas maju x-rocnu prax... hehe
Pridať nový komentár
TOPlist