Spoločnosť Protect Your Bubble, ktorá sa zaoberá poisťovníctvom, vytvorila zaujímavú infografiku. Tá zobrazuje 10 najnebezpečnejších vecí, ktoré ľudia vykonávajú so svojimi smartfónmi.
1. Žiadna ochrana heslom
Poďme rovno k prvej nesprávnej veci, ktorou je podľa Protect Your Bubble to, že ľudia nemajú chránené svoje smartfóny heslom. Takto nezabezpečené zariadenie má mať až 62% majiteľov smartfónov. Heslo, prípadne vzory na odomknutie, poskytujú základnú ochranu v prípade, že vám prístroj niekto odcudzí.
2. Ukladanie prihlasovacích údajov
Zatiaľ čo predchádzajúca chyba sa týkala absencie hesla, tá nasledujúca je jej presným opakom. Až 32% užívateľov používa automatické prihlasovanie a má uložené heslá k bankovým či iným účtom vo svojich smartfónoch. Automatické vypĺňanie hesiel je síce pohodlné a skracuje čas, avšak predstavuje bezpečnostnú hrozbu.
3. Zhotovovanie, posielanie a ukladanie nahých fotiek
Tretia chyba sa týka najmä teenagerov. Až 20% z nich z nejakého dôvodu zhotovuje, uskladňuje a posiela svoje nahé fotografie prostredníctvom smartfónu. Navyše, 17% z týchto poslaných fotografií nekončí iba u príjemcu, ale sú odosielané ďalej.
4. Klikanie na podozrivé odkazy v phisingových e-mailoch
Ďalšou nesprávnou vecou je klikanie na odkazy v phisingových e-mailoch. Ide o podvodné e-maily, ktoré sa "tvária" ako dôveryhodné. Denne je odoslaných až 156 miliónov phisingových e-mailov pričom 4% užívateľov prídu o svoje osobné údaje vďaka nim.
5. Zverejňovanie fotiek počas dovolenky
Piatou nebezpečnou činnosťou je zverejňovanie fotografií či iných informácií, ktoré prezrádzajú, že ste na dovolenke a váš dom ostal prázdny. 75% odsúdených zlodejov priznalo, že to je spôsob akým si iný kolegovia hľadajú svoje obete.
6. Zverejňovanie fotografií s aktuálnou polohou
Aj šiesta chyba v poradí súvisí s prezradením svojej polohy. Podľa štatistiky je až 500 miliónov fotografií s určením aktuálnej polohy denne zverejnených na sociálnych sieťach. Pre niekoho môže byť aj to cennou informáciou.
7. Zdieľanie dát s podvodníkmi
Nebezpečná aktivita číslo sedem hovorí o tom, že 27% ľudí sa nechá oklamať podvodníkmi, ktorí sa predstavia napríklad ako zamestnanec banky a žiadajú o súkromné informácie.
8. Smartfón bez obalu
Ôsmy problém súvisí s fyzickou ochranou smartfónu. Podľa Protect Your Bubble štvrtina používateľov nepoužíva kryt na svojom smartfóne. Ten môže zabrániť vzniku škrabancov či zachrániť "život" smartfónu pri páde.
9. Pripájanie k nezabezpečeným Wi-Fi sieťam
Predposlednou chybou je pripájanie sa k nezabezpečeným Wi-Fi sieťam. Podľa dotazníka je takýchto pripojení až 52%. Spoločnosť presne neuviedla, prečo ja takéto pripájanie nebezpečné, avšak môže to súvisieť s hackermi. V prípade, že má váš smartfón povolené automatické pripájanie k otvoreným sieťam môže sa stať, že podvodník nastráži tzv. rogue access point (podvodnícke AP), ktoré bude vysielať SSID ako iná, bezpečná sieť a bude sa tak tváriť bezpečne. V skutočnosti však bude toto AP "falošné", stiahne na seba klientov a môže odchýtavať komunikáciu.
10. Nepoistený smartfón
Ako poslednú hrozbou pre smartfóny uvádza poisťovnícka firma Protect Your Bubble, že až 60% zákazníkov nemá svoj smartfón poistený.
V záujme vlastnej bezpečnosti a ochrany nášho smartfónu by sme sa mali vyhýbať všetkým desiatim chybám. Ktorých chýb z vyššie uvedených sa dopúšťate vy?
Zdroj: phonearea
maladaptiv
materik
passco
passco
mano8