EN

21 terabajtov open-source kódu je uložených v arktickej hore

V arktickom archíve vo Svalbarde sú popri rukopisoch z Vatikánskej knižnice a majstrovských kúskov z Nórskeho národného múzea už úspešne uložené aj verejné knižnice GitHubu.

Spoločnosť GitHub 08. júla 2020 úspešne preniesla verejné knižnice GitHubu do archívu GitHub Arctic Code Vault prostredníctvom vlastného archívneho programu GitHub Archive Program (v spolupráci s partnermi Internet Archive, Software Heritage a Project Silica). GitHub Arctic Code Vault je archív údajov uchovávaných v Arktickom svetovom archíve (Arctic World Archive - AWA) vytvorenom v roku 2017, ktorý sa nachádza 250 metrov hlboko v permafroste arktickej hory. Archív je vybudovaný v bývalej uhoľnej bani v súostroví Svalbard nad polárnym kruhom a mal by vydržať viac ako 1000 rokov. Je odolný voči prírodným aj človekom spôsobeným katastrofám. Archív obsahuje zbierku digitálnych artefaktov a informácií z 15 krajín.

"Našim poslaním je zachovať open-source softvér budúcim generáciám uložením jeho kódu v archíve vytvorenom tak, aby vydržal tisíc rokov," napísal GitHub.

Podľa príspevku na blogu GitHubu bola 02. februára 2020 urobená snímka všetkých aktívnych verejných knižníc na serveri GitHub. GitHub na svojej webovej stránke uvádza, že má viac ako 50 miliónov používateľov a viac ako 100 miliónov knižníc. Celková veľkosť urobenej snímky bola okolo 21TB. Počas niekoľkých ďalších mesiacov partner GitHubu v oblasti archivovania, Piql, zapisoval tieto údaje na 186 kotúčov piqlFilm (digitálny fotocitlivý archívny film). Podľa hovorcu spoločnosti Piql, výrobcu tohto filmu, je táto technológia úplne samostatným médiom a akékoľvek dáta na ňom uložené budú v budúcnosti obnoviteľné bez ohľadu na dostupné technológie.

"Všetky informácie potrebné na obnovenie uložených informácií sú napísané na filme textom čitateľným ľudským okom spolu so špecifikáciami súborov a zdrojovým kódom softvéru na ich obnovu," povedal hovorca prostredníctvom emailu magazínu Motherboard by Vice.

Každý kotúč v archíve by mal obsahovať návod v piatich jazykoch. Zahrnuté by mali byť aj informácie dokumentujúce technickú históriu a kultúrne súvislosti archívu.

 

Zdroje: The GitHub Blog, GitHub Archive Program, GitHub, Motherboard by Vice, piql, Arctic World Archive

Pridať nový komentár
TOPlist