EN

Airbus podal patent na najrýchlejšiu helikoptéru na svete

 
Francúzska spoločnosť Airbus, ktorá je momentálne najväčším svetovým výrobcom civilných dopravných lietadiel podľa počtu predaných kusov za rok, podala na americký patentový úrad patent na najrýchlejšiu helikoptéru na svete.

Hybridné lietadlo je pokračovateľom inej helikoptéry od Airbusu, konkrétne modelu Eurocopter X3, ktorý je v súčasnosti vo fáze vývoja. Vrtuľníku Eurocopter X3 sa podarilo v roku 2013 stanoviť neoficiálny rýchlostný rekord medzi helikoptérami, keď pri klesaní dosiahol rýchlosť 487 km/h.
 
Dosiahnutá rýchlosť ani zďaleka nekonkuruje komerčným lietadlám, no v porovnaní s klasickými helikoptérami môžeme hovoriť o veľmi vysokej rýchlosti. Moderné helikoptéry sú schopné dosahovať maximálne rýchlosti v rozmedzí 240 – 258 km/h. Airbus očakáva, že patentovaný stroj by mal bez problémov lietať rýchlosťou cez 472 km/h.
 
 
Podaný patent popisuje hneď niekoľko unikátnych funkcií helikoptéry. Aby mohol hybridný vrtuľník dosahovať požadované rýchlosti, musí obsahovať pevné časti na krídlach, podobne ako pri komerčných lietadlách. Na oboch krídlach vrtuľníka sa nachádzajú vrtule, ktoré poskytujú stroju ťah smerom vpred. Ďalším unikátom je absencia chvostového rotora. Ten zabezpečuje, aby sa helikoptéra nevymkla pilotovi spod kontroly, no v tomto prípade bol nahradený dvoma postrannými vrtuľami, ktoré plnia rovnaký účel.
 
Podobne ako to býva vo väčšine patentov, ani tu neexistuje žiadna záruka, že sa takýto stroj nakoniec dostane do masovej výroby.

Zdroj: mashable
 
Komentáre (1)
martin888
Sikorsky S-97 vyzera omnoho robustnejsie, a ma iba o trosku nizsiu rychlost.
Pridať nový komentár
TOPlist