EN

Ako vyzerá návrat do zemskej atmosféry rýchlosťou 30 000 km/h

Video z nedávneho úspešného letu vesmírnej lode Orion ukazuje, čo vidia astronauti pri návrate z kozmu na Zem.

Americká NASA zverejnila videozáznam z paluby nového vesmírneho plavidla – kapsuly Orion, pri návrate do zemskej atmosféry. Táto loď na začiatku decembra absolvovala svoj prvý ostrý test, kedy ju nosná raketa Delta IV Heavy vyniesla do výšky 5800 kilometrov nad zemský povrch. Pri samotnom návrate modulu, ktorý by raz mal dopraviť ľudí k Marsu, museli ochranné štíty zniesť teploty vyše 2200°C, ktoré vznikli trením častíc plynov vo vrchných častiach atmosféry.

Desaťminútové video zachytáva prvý kontakt s atmosférou, ktorý nastáva pri rýchlosti okolo 32 tisíc kilometrov za hodinu, až po perfektné dosadnutie do oceánu. Najzaujímavejší je pohľad na horúci ionizovaný plyn, ktorý sa vo forme chvosta vytvorí za Orion-om pri vstupe do atmosféry.

 

Komentáre (6)
gammaray
Video je sice pekne ale aby bolo ovela zaujimavejsie, kamery mali byt umiestnene vpredu aj z boku. Viac pohladov by sa urcite zislo. ....ano ano ano, viem ze miesto pre kamery by sa asi tazko hladalo....ale aj tak :)
Mučo Mačo
Takéto efekty boli v starých ruských filmoch.
fridolín
co nam to tu zase bulikujete do hlavy na tom videu je jasne vidiet ze tie nite pri lanach ako su tie bielo oranzove padaky neveju smerom zdola nahor ako by logicky mali ale visia smerom dolu !!! co je toto za blbost ?? to je dalsi hoax ako pristatie na mesiaci !!!
gammaray
Nedal si si veľa vianočného punču :D ?
žumpár
pán je odborník :D
MArtinF
:D :D :D :D :D zabavil
Pridať nový komentár
TOPlist