EN

AKTUALIZÁCIA: Roboti stavbári dokážu stavať zložité štruktúry (video)

Roboti stavbári, ktorí nepotrebujú oddych, plat, nesťažujú sa na pracovné podmienky a iné veci. Asi takto by mohla vyzerať budúcnosť stavebného priemyslu.

To čo je teraz sci-fi možno bude raz realitou. A práve o takúto budúcnosť sa snažia výskumníci z Harvardu. Inžinierstvo aplikovaných vied a Wyss inštitút biologicky inšpirovaného inžinierstva sa snažia vytvoriť malých robotov schopných stavať zložité štruktúry celkom samostatne. Tímy pracujúce na vytvorení robotov stavbárov sa inšpirovali ako ináč termitmi, ktorí sú schopní budovania zložitých štruktúr bez akýchkoľvek stavebných plánov. Termiti budujú štruktúry mnohonásobne väčšie ako sú oni sami. Dokonalá organizovanosť tohto hmyzu sa tak stala vzorom pre budúce armády stavebných robotov.

"Od tohto hmyzu sme sa dozvedeli dôležité veci, ktoré chceme aplikovať do našich robotov. Je potrebné vytvoriť program, ktorý umožní správať sa robotom tak ako ich žíví kolegovia" - dodal Justin Werfel, vedúci autor štúdie na Wyss inštitúte. Stavebný robotníci pracujú v hierarchickom systéme, kde majú predáka, ktorý im povie čo majú robiť a dohliada na podrobný vypracovaný plán. V kolóniách termitov je tento systém iný. Kráľovna nikomu nedáva žiadne inštrukcie a napriek tomu, každý termit vie čo má robiť.

Výskumníci strávili vývojom malej skupinky robotov nazvanej TERMES štyri roky. Roboti vedia samostnatne postaviť zložité trojrozmerné štruktúry, veže, hrady, pyramídy a to napríklad aj z penových tehál. Každý robot vykonáva časť stavebného procesu pararelne so svojimi kolegami. Ani jeden z nich nemá vopred predpísanú úlohu, čo znamená, že ak sa jeden z robotov pokazí, alebo musí opustiť stavbu, celkový postup v stavaní sa nijak neobmedzí ale pokračuje ďalej.

Každý robot je vybavený senzormi na detekciu prítomnosti tehál, alebo iného robota v jeho ceste. Ak robot detekuje tehlu môže ju zdvihnúť a preložiť na iné voľné vhodnejšie miesto na stavenisku. Sú naprogramovaní tak, aby pozdĺž celej stavebnej siete dodržovali tzv. "dopravné predpisy", ktoré určujú kde sa majú pohybovať a kde môžu umiestňovať stavebný materiál.


"Pohyb robotov je daný len v jednom smere medzi dvoma susednými staveniskami. Udržuje sa tak plynulá premávka robotov po celej štruktúre. Bezpečnostné kontroly zahŕňajú, že robot sa okolo seba "pozerá", dáva pozor kde sú uložené tehly, kde sa nachádzajú ostatní roboti a či sú dodržané určité podmienky na mieste kde sa práve nachádza." - dodal Werfel.

Tento typ kolektívnej inteligencie taktiež znamená, že rovnaké inštrukcie môžu byť vykonávané malým tímom piatich robotov, alebo oveľa väčšou skupinou pozostávajúcou aj z 500 členov. V budúcnosti by mohli byť podobné robotické systémy používané na stavebné projekty, príliš nebezpečné pre človeka, alebo aj na konštrukčné úlohy na Marse alebo Mesiaci. Odvážny plán na stavbu solárnej elektrárne na Mesiaci pre celú planétu, by tak mohol dostať nový rozmer.

Werfel ďalej tvrdí, že aj keď realizácia týchto plánov na robotov stavbárov ešte potrvá nejaký ten rok, krátkodobejšie jednoduchšie úlohy ako napríklad stavba protipovodňových zábran by mohli byť zrealizované oveľa skôr. Nevyžadujú si toťiž až tak prepracované ovládacie systémy, ako zamýšľané stavanie zložitých konštrukcií.

Robotický systém môže byť dodatočne upravený tak, aby zahŕňal aj centrálny regulátor ak by to bolo nutné. Napríklad v prípade práce robotov na nebezpečnom alebo vzdialenom mieste, by mohol dohliadať na efektivitu práce človek. Systém spomenutý vyššie je najvyššia možná forma nového stavebného systému, ktorý ale nemusí vyhovovať každému. Dá sa upraviť tak, aby fungoval ako centralizovaný aj decentralizovaný systém. Z pohľadu termitov to však funguje skvele.

Projekt je odvážny a pokročilé technológie dnes už dokážu aj to, čo sme pred pár rokmi považovali možno aj za nemožné. Budúcnosť stavebného priemyslu sa tak môže za niekoľko rokov posúvať aj týmto smerom. Ak sa na technológie pozrieme z nadhľadu, vidíme že stroje začínajú pomaly nahrádzať v niektorých činnostiach človeka. Spomenúť môžme aj doposiaľ nepodložené informácie o spolupráci Google s Foxconn na nahradení operátorov robotmi vo fabrikách Foxconnu.

Zdroj: livescience.com

Pridať nový komentár
TOPlist