EN

AMD oficiálne predstavuje novú mobilnú platformu Puma.

Možno ako aj finálnu odpoveď na niektoré špekulácie o bezchybnosti pripravovanej platformy pre notebookový trh, dnes AMD prezentovala a (zatiaľ iba "papierovo") uviedla svoju novú nádej v boji s Intelom na poli prenosných počítačov.AMD "Puma" je v poradí tretia mobilná platforma tejto firmy, jej srdcom sú procesory s kódovým značením Griffin.
Jedná sa ale v podstate o prvé kompletné riešenie, ktoré bude okrem procesora zahŕňať aj RS780M čipset s integrovaným grafickým jadrom a WiFi sieťovú kartu. AMD sa ale nerozhodlo ísť cestou Intel-u, ktorého platforma Centrino musí obsahovať procesor Core 2 Duo, čipset GM965/PM965 a aj WiFi sieťovku Intel, ale umožní svojim partnerom použitie aj iných komponentov.

Ako sme už informovali aj v nedávnej novinke, procesor Griffin nieje založený na K10 architektúre.
V súčasnosti je Griffin iba dvojjadrový, no nevylučuje sa možnosť aj štvorjadrovej varianty, no na roadmapách AMD zatiaľ nieje, čo sa zdá vcelku racionálne, vzhľadom na využitie štvorjadrových CPU v bežných desktopoch.
Veľkosť L2 cache je 1MB na každé jadro, integrovaný pamäťový radič prináša podporu DDR2 667 až 800MHz o maximálnej kapacite 8GB.
Obe jadrá komunikujú medzi sebou interným prepojením, so zvyškom systému procesor zas komunikuje cez novú Hyper-Transport 3.0.

Zaujímavosťou sú sľubované režimy na úsporu energie, keď dve napájacie fázy majú byť určené pre procesor a jedna pre North-Bridge, pričom každé jadro má mať schopnosť behu na rozličnej frekvencii, či dokonca dynamicky meniť svoju frekvenciu aj počas vykonávania operácií.

Druhou, nemenej podstatnou časťou platformy je čipset - RS780M. Ten má priniesť grafické jadro s podporou DirectX 10 ktorého sľubovaný výkon je 4 až 5-násobne vyšší ako Intel X3100.
Samozrejmá bude podpora digitálneho výstupu HDMI s podporou HDCP ako aj zvukom prenášaným priamo cez HDMI, to všetko podporené hardvérovým urýchľovaním dekódovania HD videa pomocou UVD. Na každom výrobcovi bude, či osadí aj Display Port, čipset podporu pre toto rozhranie má.

Samotný čipset môže byť okrem integrovanej grafickej karty doplnený aj externou grafikou. S týmto sa spája aj ďalšia technológia úspory energie -
PowerXpress.
V skratke sa dá povedať, že osadením druhej, výkonnejšej grafickej karty sa nestráca význam tej integrovanej - môžu totiž spolupracovať: keď je notebook pripojený k elektrickej sieti, je aktivovaná externá grafická karta s vyšším výkonom, ale aj spotrebou, keď ale notebook od siete odpojíme a zoberieme ho so sebou na cesty, aktivuje sa integrovaná grafická karta a externá je vypnutá.



Podľa AMD je toto prepínanie medzi grafickými kartami okamžité, bez potreby reštartu systému, kto by nechcel využívať túto technológiu, bude možnosť ju vypnúť.
Dostupná by mala byť aj funkcia Hybrid Crossfire, ktorá umožní zvýšenie grafického výkonu spoluprácou integrovanej a externej grafickej karty.

Prvé notebooky s platformou AMD Puma možno očakávať už na konci druhého kvartálu tohto roka (máj-jún), pričom predpokladaná cena notebookov na nej založených sa bude pohybovať od 699 do 2500USD.



Zdroj: DailyTech
Komentáre (1)
andrejsvk
Zaujimave by bolo keby sa dal externa dokupit ale pripojila by sa k notebooku ako externy hardisk,cize sa na cesty by mohlo ostat aj doma:)
Pridať nový komentár
TOPlist