EN

AMD vs Intel – výkon S-ATA III

V krátkom teste sa pozrieme na to, kto má výkonnejšie rozhranie pre pevné disky a SSD.

AMD má nové rozhranie S-ATA III s rýchlosťou 6Gbps vo svojich čipsetoch integrované už pomerne dlhú dobu, len nedávno sa pridal aj Intel. Ten však zatiaľ ponúke v čipsetoch pre Sandy Bridge procesory len dva porty, zatiaľ čo AMD má všetkých šesť spĺňajúcich nový štandard. Toľko k počtu, čo však výkon?

Pre overenie výkonu S-ATA rozhrania sme siahli po overenom SSD značky Crucial – 256GB model m4. Disponuje S-ATA III pripojením a s novým firmvérom verzie 0009 už atakuje hranicu prenosových rýchlostí 500MB/s. Je teda ideálnym nástrojom pre tento účel porovnania rýchlosti.

Test spočíval v zbehnutí časti benchmarkov používaných v našich recenziách SSD, konkrétne AS-SSD, Atto a IOMeter. Intel reprezentuje základná doska ASRock Z68 Pro3-M s procesorom Core i7 2600K, za AMD bojuje Asus Crosshair V Formula s procesorom FX-8150. Režim radiča je samozrejme AHCI, u Intelu s ovládačmi verzie RST 10.1.0.1008, u AMD zas najnovšie AHCI a SB ovládače 11.9.

Začnime populárnym testom AS-SSD:

V čítaní veľkých súborov je Crucial m4 256GB na AMD platforme výrazne pomalší, asi o 50MB/s. V zápise je to okolo 10MB/s, čo je už menej závažné. Náhodné čítanie sa opäť líši o celkom slušných takmer 30%, zápise je na tom v podstate rovnako. Pri viacerých prístupoch sa výkon na oboch platformách vyrovnáva.

Pozrime sa ešte na rýchlosti pri čítaní a zápise rôzne veľkých blokov dát:

SSD je s malými súbormi o niečo rýchlejšie na Intel čipsete, ako však stúpa veľkosť, výkon sa vyrovnáva.

Čo vyplýva z tohto krátkeho testu? AMD aj Intel majú S-ATA III radiče schopné ponúknuť modernému SSD priestor na realizáciu, u Intelu však je výkon o niečo málo vyšší. Kto teda chce vyťažiť z novučičkého SSD maximum,  najlepšie spraví ak siahne po základnej doske pre Intel procesory.

 

Za zapožičanie Crucial m4 256GB SSD ďakujeme spoločnosti crucial a distribútorovi pamätí Lexar, spoločnosti SETOS, spol s r.o.

Za zapožičanie základnej dosky Asus Crosshaier V Formula a procesora AMD FX-8150 ďakujeme spoločnosti AMD.

Komentáre (8)
Frosty
no ale amd to ma lacnejsie :d
adoooo77
Neprovokuj i5 2500K lacnejší výkonnejší menej papá menej hreje dá sa lepšie taktovať a takisto doska asus saberbooth sú na obidvoch platformách za rovnakú cenu.... takže intel jasne vedie ale podľa mňa chybu nespraví nikto ani s kúpou amd procáku a dosky.... :-)
jk2
Nuž pozrel som si grafy a veru o "výraznom" rozdiele, nemôže byť,ani reči. Takéto rozdiely by v prípade môjho rozhodovania sa medzi jednou a druhou platformou nehrali vôbec žiadnu úlohu :-).
Gudas
O výraznom rozdiele nikto ani nehovorí :)
jk2
V odseku, pod prvou sériou stĺpcových grafov, v prvej vete, sa to autor článku, tak pokúsil nazvať. Preto som na to reagoval :-). Treba pozorne čítať :-).
Gudas
Tvoj komentár však vyznel ako keby reagoval na záver testu, pričom v ňom sa žiaden výrazný rozdiel nespomína...
like
FAIL :D
LordKJ
kde?
Pridať nový komentár
TOPlist