EN

Američanom sa podarilo ovládať človeka na diaľku

Americký vedec dokázal na diaľku ovládať pohyby svojho kolegu. Do jeho mozgu prenášal svoje myšlienky čím vyvolal reakcie, ktoré druhá strana nemala v úmysle spraviť.

Nadpis možno znie ako výjav z odvážneho sci-fi filmu a mnohí iste pozreli aj do kalendára, či nie je práve prvý apríl. Ovládanie konania ľudí na diaľku inou osobou skutočne znie neuveriteľne, presne to sa však podarilo vedcom z americkej univerzity Washington v Seattli. Pomocou tzv. rozhrania mozog-mozog (Brain-To-Brain Interface) dokázal informatik Rajesh Rao siahnuť na pohybové centrum svojho kolegu Andrea Stocco, čím ovládal počítačovú hru. Obaja pritom sedeli v iných budovách a spájala ich sieť internet.

Pri experimente mal jeden z vedcov na hlave prístroj pre meranie mozgovej aktivity – EEG, jeho kolega v druhej budove dostal na hlavu kúpaciu čiapku s integrovanou cievkou, ktorá magnetickou stimuláciou ovplyvňovala jeho mozog. Predmetom pokusu bola hra, ktorej ovládacím prvkom bolo tlačidlo na klávesnici spúšťajúce streľbu. Hráč, ktorý hru hral, však klávesu v skutočnosti nestlačil, iba na tento úkon pomyslel. EEG jeho myšlienky zachytilo ako mozgovú aktivitu, informácia sa preniesla do počítača a ďalej cez internet do počítača prijímateľa, ktorý toto následne pretransformoval do podoby stimulácie mozgu.

Napriek tomu, že obaja nemohli spolu nijak komunikovať a prijímateľ nevidel na obrazovku s hrou, podarilo sa stlačiť klávesu v správny moment. Stocco (prijímateľ) neskôr opísal pocity pri nútenom stlačení klávesy ako nervózne mykanie. Niet sa čo čudovať, keďže to bol pohyb ktorý vlastne sám vykonať nechcel a teda bol nútený.

Ďalším krokom podľa vedcov bude obojsmerná komunikácia, kedy by dokázali svoje pohybové centrá v mozgu ovplyvňovať obaja navzájom.

Nie je to ale prvý krát, kedy sa úspešne experimentuje s ovládaním cudzích bytostí pomocou sile myšlienok. Začiatkom roka sa podarilo vedcom z univerzity Duke v Severnej Karolíne prepojiť mozgy dvoch myší, neskôr dokázal pri pokuse Harvardskej univerzity človek hýbať chvostom pokusnej myši.

Komentáre (3)
passco
Taketo testy robila ich vlada 10 rokov dozadu :D
snap
fuu ak myslis vladne a nie vedecké testy na ovladanie myslienok a ludí... tak to sa obávam že tieto prvotné testy začali ovela skôr ako pred 10timi rokmi.
emilia
Aj ja chcem ovládať na diaľku ĽUDÍ
Pridať nový komentár
TOPlist