EN

Americká agentúra DARPA vyrobila 1000 GHz čip

Elektronický obvod, ktorý si vyslúžil uznanie aj Guinessovou knihou rekordov, dokáže za sekundu zmeniť stav 1 bilión krát.

DARPA, známa organizácia americkej armády pracujúca ako výskumné a vývojové centrum, oznámila, že sa jej podarilo vyrobiť prvý 1THz (1000 GHz) elektronický obvod. Integrovaný obvod pracujúci ako zosilňovač signálu dokáže pracovať s doteraz nevídanou frekvenciou až 1THz pri zosilnení 9 až 10 decibelov. Je to o 150 miliárd cyklov viac, ako u predošlého rekordného obvodu, pričom zosilnenie nad 6dB už posúva tento prototyp z laboratórií do praktického nasadenia.

Dôvod prečo je tento úspech tak dôležitý spočíva v mnohých možnostiach použitia, ktoré takáto elektronika má. Elektromagnetické vlny s vlnovou dĺžkou menšou ako 1 mm, do ktorých sa Teraherzové signály rátajú, umožnia radikálne vylepšiť široké spektrum zariadení – od radarov, cez bezpečnostné skenery schopné „vidieť“ pár milimetrov pod povrch či pokožku človeka, až po superrýchle bezdrôtové siete. Zosilňovač s frekvenciou 1THz tiež uľahčí vznik detektorov schopných presnejšie identifikovať napríklad nebezpečné látky či výbušniny.

Nezanedbateľný prínos bude mať tento pokrok aj u vývoji bezdrôtových sietí, ktorým milimetrové vlny prinesú niekoľkonásbne vyššiu rýchlosť aj prenosovú kapacitu. Pre porovnanie, súčasné telefóny pracujú na úrovni 1GHz až 2GHz, bezdrôtové siete do 5,7GHz.

Presné detaily ako sa organizácii DARPA podarilo vyrobiť obvod schopný zmeniť svoj stav 1 bilión krát za sekundu zatiaľ známe nie sú. Vie sa len to, že 10- stupňový, monolitický zosilňovač bol vyrobený pomerne bežnými CMOS procesmi z fosfátu india (InP). Na vývoji spolupracovala aj spoločnosť Northrop Grumman, známa napríklad výrobou strategického bombardéra B-2 Spirit.

Komentáre (6)
x3m
Som zvedavy na jeho spotrebu a vyzarovane teplo.
slimboyfat
Preco? Je to len vysokofrekvencny zosilnovac. Podla tej blokovej schemy to bude 8 nozickovy integrac. Nebude mat v sebe stovky milionov tranzistorov, tak ako mikroprocesor.
VaseSvedomie
jasne, je to pekná vecička, má len jednu malilinkatú chybičku, na to aby mohol ten obvod pracovať potrebu jednu malú atomovú elektráreň
15891597
Nechápem ako zosilňovač dokáže za sekundu spracovať 1 bilión operácií :D
rohlik
Ale veď je to analogovy obvod, tak ake operacie za sekundu? A to zosilnenie až 3 to tiež nič moc ako zosilňovač :D
miso7711
Keby dačo vlnová dĺžka je v nanometroch nm
Pridať nový komentár
TOPlist