EN

Astronómovia objavili desiatky nových kvazarov a galaxií

Tím astronómov pod vedením Yoshikiho Matsuoka z National Astronomical Observatory v Japonsku (NAOJ) objavil veľké množstvo doposiaľ nepozorovaných galaxií a kvazarov s veľkým červeným posunom. Zistenia boli publikované v apríli tohto roku na stránkach arXiv.org.

Červený posun je posun spektrálnych čiar smerom k červenému (dlhovlnnému) koncu spektra (čiary viditeľnej časti spektra sú posunuté k jeho červenému koncu). Rozborom spektra svetla svietiaceho telesa možno zistiť, či sa od nás objekt pozorovania vzďaľuje alebo či sa k nám približuje. Veľký červený posun kvazarov a galaxií (posun vyšší ako 5,0) je nápomocný pri štúdiu raného vesmíru v mnohých ohľadoch. Ponúka totiž dôležité zistenia o vývoji medzigalaktického priestoru, evolúcii kvazarov, rýchlom raste supermasívnych čiernych dier, ako aj o vývoji galaxií v  meradlách kozmického času. Vo všeobecnosti možno povedať, že tieto objekty umožňujú vedcom študovať vesmír v časoch. keď vyzeral celkom odlišne ako dnes.

Matsuokov tím predstavil výsledky projektu Subaru High-z Exploration of Low-Luminosity Quasars (SHELLQs), ktorý využíva viacfarebné fotometrické údaje získané vďaka prehliadke oblohy Hyper Suprime-Cam (HSC) Subaru Strategic Program (SSP) survey. HSC je širokopásmová kamera umiestnená na 8,2 metrovom teleskope Subaru, ktorý sa nachádza na vrchole Maunakea na Havaji a je prevádzkovaný observatóriom NAOJ. Vedci vybrali takmer 50 fotometrických kandidátov zo zdrojového katalógu HSC-SSP a potom ich pozorovali spektrografom na Subaru Telescope a Gran Telescopio Canarias (GTC). Pozorovania viedli k detekcii 24 nových kvazarov a ôsmych nových galaxií s červeným posunom medzi 5,7 a 6,8.

Kvazar s najvyšším červeným posunom (6.8) získal označenie J1429 - 0104, zatiaľ čo kvazar s najnižším červeným posunom (5.92) bol pomenovaný J0903 + 0211. A čo sa týka galaxií, tak galaxia s najvyšším červeným posunom (6,03) dostala označenie J1628 + 4312 a galaxia s najnižším posunom (5,77) J2237 - 0006 na najnižšej. J2237 - 0006 je taktiež najjasnejšia novo nájdená galaxia.

Medzitým vedci prezradili, že projekt SHELLQs pokračuje a objavujú sa ďalšie nové galaxie a kvazary. Zároveň poznamenali, že plánujú urobiť pozorovania týchto kvazarov a galaxií pri rôznych vlnových dĺžkach od rádiových vĺn po röntgenové. Niektoré z týchto objektov sa už pozorovali ďalekohľadom Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) v Chile.

Zdroj: phys.org

Komentáre (1)
Pjetro de
na cerveny posun je dobra kalkulacka, hodnoty su predvyplnene: ------------------------------ https://goo.gl/qmlTF4 ------------------------------ hubblovku H0 nechat na 69,6 detto omegaM na 0,286 aj omegaVAC na 0,714 jedine co zadame je "z", (cerv. posun) napr. pri 11.09 (treba pouzit emericku des. bodku, nefunguje napr. pre 0,5) a zmagnuti gombála "Flat" to vyhodi "The comoving radial distance, which goes into Hubble's law" cca 32,216 miliardy ly "comoving distance", pre Open (nie plochy vesmir) to vyhodi inu hodnotu pri mega-brutal posune z=miliony je vidno dnesny skutocny polomer vesmiru: nieco vyse 46 mld ly (priemer cca 93 mld ly, wiki cca 91, tusim tam este pred par dnami bolo 93) a ze kalkulator pocita s vekom vesmiru 13,72 mld rokov (wiki 13,799), rozdiely su to zanedbatelne ... (kazdopadne je rozdiel tvrdit ze je nieco vzdialene vyse 32 mld ly a dajme tomu 12-13 mld ly)
Pridať nový komentár
TOPlist