Najľudnatejšej krajine na svete sa podaril dnes ráno historický počin. Ako prvá krajina na svete vypustila experimentálnu kvantovú družicu.
Na vývoji družice sa podieľal vedecký tím zostavený z čínskych a rakúskych vedcov. Ak bude družica pracovať podľa predpokladov, tento počin by znamenal začiatok nových komunikačných sietí, ktoré nebude možné nijako infiltrovať. Základný princíp fungovania kvantovej kryptografie sa totiž neriadi bežnými technikami pre šifrovanie dát, ale zákonmi fyziky. Družica Micius, ktorá je pomenovaná po čínskom vedcovi z piateho storočia pred našim letopočtom, je údajne vybavená kryštálom, ktorý je schopný kódovať dáta a šifrovacie kľúče v kvantových časticiach putujúcich na zemský povrch.
Takto zakódované dáta môžu čítať len autorizované pozemné základne. Ak by sa niekto cudzí snažil získať obsah dát, zakódované častice sa okamžite zničia a pokus o útok končí neúspechom. Gregoir Ribordy, ktorý pracuje v ženevskej spoločnosti ID Quantique zaoberajúcej sa kvantovou kryptografiou, povedal pre Wall Street Journal, že "ak sa niekto pokúsi zachytiť prenášanú časticu, tá okamžite (obrazne povedané) praskne". Aj samotné autorizované základne budú schopné ihneď identifikovať, či sa niekto snažil manipulovať s prenášanými časticami. Počítače totiž dokážu sledovať zmeny v stave jednotlivých častíc.
Vedci z USA, Kanady, Japonska a niekoľkých krajín Európy neustále tlačia na rozvoj vlastných kvantových komunikačných systémov. Problémom sú však financie, keďže vlády týchto krajín zatiaľ neboli ochotné investovať do rozvoja tejto technológie. Čínska strana neposkytla informácie o celkových výdajoch na vybudovanie družice Micius, no len samotná fáza výskumu mala podľa Wall Street Journal stáť viac ako 100 miliárd amerických dolárov.
Tím vedcov bude v najbližšom období testovať funkčnosť systému a ak pôjde všetko podľa plánov, Čína by chcela vypustiť ďalších 19 družíc a vytvoriť tak komunikačnú sieť, ktorá pokryje celú planétu.
Zdroj: engadget
Kalo