Firma poodhalila zopár nových informácií o svojom prvom APU procesore s kódovým značením Llano.Llano bude prvá verzia Application Processor Unit (APU) od AMD, teda spojenie tradičného x86 procesora a grafického jadra. Niečo málo o tomto projekte sme už na našich stránkach písali, teraz sa objavujú ďalšie, veľmi zaujímavé detaily.
O GPU časti sa vie zatiaľ len málo, isté je že pôjde už o DirectX 11 hardvér, s koreňmi v súčasnej sérii Evergreen grafických kariet Radeon HD5000.
Viac informácií je ale o procesorovej časti. Jadrá budú odvodené z dnešnej architektúry Phenom II, teda nepôjde ešte o nové, na tú istú dobu chystané jadro Bulldozer. Phenom II jadrá použité v tomto procesore prídu s určitými, zatiaľ nešpecifikovanými, zmenami, a tiež bez L3 cache. Každé jadro bude mať k dispozícii 1MiB L2 cache, samotné exekučné časti bez cache budú pozostávať z 32 miliónov tranzistorov. Frekvencie sa očakávajú okolo 3GHz so spotrebou každého jedného jadra v rozmedzí od 2,5W (mobilné verzie procesorov) až po 25W. Pracovné napätie sa bude pohybovať od 0,8V až po 1,3V (SOI tradične znáša vyššie napätia ako konkurenčné technológie).
Výroba sa posunie z 45nm SOI na 32nm SOI s high-k metal gate technológiou pre tranzistory, čo výrazne zlepší schopnosť redukovať stratové prúdy cez gate tranzistorov pri takto malom procese, a tým aj spotrebu.
Ďalšou, veľmi dôležitou novinkou bude zavedenie power-gating-u, technológie na redukciu spotreby nevyužitých jadier procesora ktorú sme popísali v krátkosti v nedávnej aktualite. Jednotlivé jadrá bude možné celkom odpojiť od napájania pomocou power-gating-u na (elektrickú signálnu) zem. Od použitia NFET tranzistorov na tieto účely si AMD sľubuje až 10-násobne lepšie výsledky ako s predchádzajúcimi technológiami power-gatingu.
Zaujímavou novinkou je aj zavedenie digitálnych senzorov pre správu manažmentu výkonu (power management). Na rozdiel od súčasných procesorov, kde sa na jadrách nachádzajú diódy ako analógové senzory teploty udávajúce vyťaženie a spotrebu. Nevýhoda takéhoto riešenia je, že senzory reagujú na všetky zmeny teploty, teda aj tie, ktoré nie sú spôsobené činnosťou procesora.
Llano prinesie novinku v podobe 95 digitálnych senzorov, ktoré budú monitorovať reálnu činnosť jednotiek jadra procesora, ktoré majú podľa skúseností súvislosť so spotrebou čipu. Sledovať sa teda budú veci ako vyťaženie integer jednotiek, cache miss či chyby v predpovedi vetvenia (branch prediction). Tieto informácie sa budú posúvať následne jednotke sledujúcej spotrebu čipu a upravujúcej dynamické parametre (ohlasovaný Turbo mód?)
Tieto, a ešte niektoré ďalšie vylepšenia by mali výrazne zlepšiť čísla spotreby AMD procesorov, ktoré aj napriek pokročilému 45nm procesu nie sú vzhľadom na konkurenciu najlepšie.
Prvé vzorky procesorov Llano už údajne putujú k partnerom pre testovanie a verifikáciu produktov, OEM výrobcovia počítačov, a teda onedlho na to aj my ostatní, by sa mali dostať k novým APU čipom podľa plánu na začiatku budúceho roka.
Zdroj: Arstechnica, Anandtech
maugly
flanker
AmOK
landrower
flanker
predatormx5
kubik5
spok
Andrew007
Tomus
Andrew007
maugly
AmOK
AmOK
mano8
flanker
AmOK
window