EN

Dočasné elektronické „tetovanie“ sleduje pohyby svalov

 
Vedci vymysleli nový spôsob akým neinvazívne sledovať aktivitu svalov pomocou dočasného elektronického „tetovania“. Využite môže nájsť v medicíne, ale aj v anketách.

Pri niektorých zraneniach či chorobách doktori sledujú aktivitu svalov v tele, pričom tato procedúra obnáša vpichnutie ihly s elektródou priamo do svalu čo neznie príliš bezbolestne a príjemne. Vedci z centra pre nanovedu a nanotechnológie z univerzity v Tel Avive (TAU) vyvinuli lepší spôsob takejto diagnostiky. Vytvorili totiž elektronické, dočasné „tetovanie“, ktoré bezbolestným spôsobom monitoruje aktivitu svalov čo môže mať význam v medicíne, ale napríklad aj v anketách.
 
 
Podobne ako dočasné tetovania, ktoré boli pribaľované k žuvačkám a lepili sme si ich na ruky ako deti, tak aj „tetovanie“ od TAU je dočasné a neškodné. Je však podstatne komplikovanejšie a pozostáva z troch časti. Prvou je uhlíková elektróda, druhou časťou je lepiaci povrch, ktorý drží „tetovačku“ na koži človeka a poslednou časťou je vodivý polymérový povlak založený na nanotechnológii so špeciálnou nanotopografiou, ktorá vylepšuje výkon elektródy.
 
Zariadenie sa prilepí na kožu nad sval, ktorý má byť sledovaný. Elektróda následne meria a zaznamenáva aktivitu svalu a je schopná sledovať takto sval niekoľko hodín a to bez akéhokoľvek obťažovania človeka, ktorý ju nosí. Vedci z TAU použili takéto „tetovanie“ na pacientoch s degeneratívnymi chorobami svalstva a v budúcnosti môže byť použitá aj pri rehabilitáciách po nehodách, infarktoch či poraneniach mozgu.
 
 
Iné využitia mimo medicíny môže „tetovanie“ nájsť pri sledovaní ospalosti šoférov alebo emócií, čo sa môže hodiť pri anketách. Rôzne inzerujúce spoločnosti totiž sledujú reakcie používateľov najmä cez ankety, v ktorých sa však ťažko vyjadrujú konkrétne emócie. So zariadením z TAU by bolo možné presným spôsobom zmerať gestá a reakcie ľudí na daný produkt.
 
Zdroj: gizmag
 
Pridať nový komentár
TOPlist