EN

Dodávateľ spoločnosti Apple bol HACKNUTÝ: Unikol dizajn budúcich MacBookov

Spoločnosť Apple sa stala terčom ransomware útoku v hodnote 50 miliónov dolárov po tom, čo ruská hackerská skupina REvil narušila servery taiwanskej spoločnosti Quanta, ktorá vyrába zariadenia pre rôzne značky, medzi ktorými sú spoločnosti ako Apple, Google, Microsoft, Facebook alebo Lenovo.

Pre Apple spoločnosť Quanta vyrábala MacBooky a niekoľké ďalšie produkty. Týmto narušením skupina hackerov získala prístup ku konštrukčným a výrobným schémam súčasných a budúcich produktov vyrábaných spoločnosťou Quanta.

Zverejnenie útoku bolo strategicky naplánované na deň udalosti Spring Loaded, ktorú organizovala spoločnosť Apple a ktorá sa uskutočnila 20. apríla. Po tom, čo hackerská skupina požadovala peniaze od spoločnosti Quanta, ale nedokázala ich získať, sa skupina REvil zamerala priamo na spoločnosť Apple v nádeji, že výkupné vo výške 50 miliónov dolárov zaplatí práve tento technologický gigant.

Na snímke obrazovky blogu skupiny REvil zverejnenom na portáli The Record, ktorý ako prvý informoval o tomto útoku sa píše: „Náš tím rokuje o predaji veľkého množstva dôverných nákresov a gigabajtov osobných údajov s niekoľkými významnými značkami. Odporúčame, aby spoločnosť Apple spätne odkúpila dostupné údaje do 1. mája.“

Doteraz skupina REvil zverejnila obrázky práve vydaného počítača iMac, notebooku MacBook Air 2020 (M1) a ďalšieho zatiaľ nevydaného notebooku s viacerými portami ako majú súčasné notebooky spoločnosti Apple, čo by mohlo predstavovať MacBook Pro 2021.

„Tím spoločnosti Quanta Computer pre informačnú bezpečnosť spolupracoval s externými odborníkmi v oblasti IT v reakcii na počítačové útoky na malý počet serverov spoločnosti Quanta,“ uviedla Quanta vo svojom vyhlásení pre portál Bloomberg, ktorým potvrdila, že došlo k narušeniu jej serverov. Spoločnosť tiež dodala, že hacker nemal „žiadny podstatný dopad na obchodné fungovanie spoločnosti“.


Prečítajte si tiež: Apple predstavil nový iPad Pro s M1 procesorom


 

Zdroje: The Record, Bloomberg

Pridať nový komentár
TOPlist