Druhý štart miniraketoplánu X-37B

Nosná raketa Atlas V včera úspešne odštartovala z Kenedyho vesmírneho strediska s miniraketoplánom X-37B na palube.

Po viacerých odkladoch, včera pár minút pred polnocou stredoeurópskeho času (23:46 CET) Atlas V úspešne vyniesol na orbitu miniraketoplán americkej armády X-37B. Ide o druhý let nepilotovaného raketoplánu X-37  nazývaného aj OTV z anglického Orbital Test Vehicle (orbitálne testovacie zariadenie). Prvý miniraketoplán OTV-1, ktorý odštartoval 22. apríla 2010 pristál na vojenskej leteckej základni Vandenberg 3. decembera 2010. Podľa zverejnených informácii prvý 220 denný let prebiehal uplne hladko, len pri pristávaní miniraketoplnánu praskla pneumatika. Bolo to prvý raz v histórii, keď americká nepilotovaná kozmická loď pristála na Zemi ako klzák po svojom predchádzajúcom lete na obežnú dráhu. Sovietsky Buran bol historicky prvým a jediným prípadom predchádzajúcim let prvého X-37B.

Aké testy miniraketoplán OTV-1 počas prvého letu vykonával a aký náklad niesol ostáva utajené. OTV-2 by mal ostať vo vesmíre ešte dlhšie ako jeho starší brat OTV-1. Miniraketoplány X-37B by mali byť schopné ostať na orbite 270 dní. Aktuálny let OTV-2 by mal otestovať túto hranicu. Zároveň sa plánuje pristátie pri horších meteorologických podmienkach, pri vyššej rýchlosti vetra, než to bolo pri pristáti OTV-1. 

 

X-37B OTV 1 po pristáti.

Objavujú sa viaceré špekulácie v súvislosti s účelom letov týchto miniraketoplánov. Samotná armáda popisuje miniraketoplán ako platformu na testy zariadení, ktoré môžu  fungovať vo vesmíre na jeho palube tj. v reálnych podmienkach pre ktoré su navrhované a následne po pristáti možno skontrolovať vplyv kozmického prostredia na ne.  Rovnako je možné miniraketoplán využiť na priblíženie sa k iným satelitom na orbite, ich nafotenie zblízka, umožňujúce kontrolu ich stavu.

Hlavným účelom aktuálnych letov je testovanie samotného X-37B, ktorý pre americkú armádu vyvíja divízia spoločnosti Boeing Phantom Works.

Parametre X-37B 

Dĺžka: 8.9 m
Rozpätie krídel: 4.5 m
Výška: 2.9 m
Váha s nákladom: 4,990 kg
Energia: Gálium arzenidové solárne články s lítium-iónovými batériami
Nákladový priestor: 2.1 × 1.2 m
Orbitálna rýchlosť: 28,200 km/h 

 

X37-B v nose rakety Atlas V.

 

Zdroj: wikipedia.com, spaceflightnow.com

Komentáre (4)
passco
Bude to novy vesmirny bombarder ktory bude z "obeznej drahy zeme" hadzat bomby na ciele :)
LordKJ
Rusi ich aj tak znicia :)
landrower
k comu mi ostava povedat uz len ze aj tak im to prislusnici istej mensiny rozkradnu :D
snap
prave preto tato mensina do vesmiru nelieta :)
Pridať nový komentár
TOPlist