Náš tím zapojený do projektu Folding@home pre hľadanie liečby chorôb už postúpil na výborné 128. celosvetové miesto. Máme novinky o zmenách v systéme bodovania.
Aj keď sa na našich stránkach už tak často téme Folding@home nevenujeme, náš tím pretaktovanie.sk žije ďalej a jeho členovia úspešne počítajú na svojich procesoroch a grafických kartách náročné výpočty skladania proteínov. Momentálne sa už dlhšiu dobu držíme na výbornom 128. mieste, čo je, pokiaľ sa nemýlim, najlepšie minimálne na Slovensku. Na začiatku tohto roka sme pritom boli na 144. mieste.
Vijay Pande na svojom blogu nedávno zverejnil zmeny v systéme prideľovania bodov. Tie sa týkajú predovšetkým náročných úloh pre procesory s argumentom -bigadv. Doteraz bol výpočet takýchto úloh odmeňovaný 50% bonusom nad štandardné SMP úlohy (na viacjadrových procesoroch), po novom to bude len 20% bonus. Taktiež sa uvažuje o zavedení tzv. Quick Return Bonus aj pre úlohy počítané na grafických kartách. Tento bonus sa udeľuje procesorovým klientom vtedy, ak vypočítajú úlohu rýchlo, bez prerušovania. Zavedenie aj na grafické čipy by zvýšilo ich produkciu PPD a možno aj trocha zatraktívnilo.
Pre zapojenie sa do projektu môžete použiť výborný a jednoduchý FAH Tracker (návod) alebo oficálny v7 klient (návod). Nezabudnite vždy vyplniť svoju prezývku a hlavne číslo tímu 124205.
Pre nováčikov - o aký dobrý úmysel ide pri Folding@home?
Folding@Home je projekt Stanfordskej univerzity, ktorý skúma spôsob skladania proteínov. Pochopenie a zmapovanie tohto deja napomôže výskumu liečby dnes nevyliečiteľných a zákerných chorôb ako Alzheimer, choroba šialených kráv (BSE), CJD, ALS, Huntington, Parkinson a mnohých druhov rakovín.
Skúmanie správania sa proteínov si však vyžaduje obrovský výpočtový výkon počítačov, taký obrovský, že aj najväčšie superpočítače sveta sú jednoducho "pomalé". Ako však získať ešte vyšší výkon? Odpoveďou je distribuované počítanie - úlohy sa podelia na veľmi malé časti, ktoré sa analyzujú na samostatných počítačoch a výsledky sa odošlú do centrálnej databázy. Vďaka tomuto systému sa tak k hľadaniu liečby chorôb môže zapojiť ktokoľvek - stačí si stiahnuť obslužnú aplikáciu (tzv. klient) a nechať sťahovať a počítať čiastkové úlohy.
Aby sa takéto prispievanie jednotlivých užívateľov zatraktívnilo, zaviedol sa celosvetový rebríček, ktorý združuje jednotlivcov alebo tímy. Tie potom "súťažia" o najvyššie dosiahnuté miesto - postupuje sa vďaka vypočítaným úlohám.
Najviac výkonu sa získa výpočtami na grafických kartách (predovšetkým nVidia) a viacjadrových procesoroch (najlepšie výsledky majú Core i7). Dnes sú podporované tie grafiky, ktoré majú unifikovanú architektúru - teda majú v jadre tzv. shader-y, alebo stream procesory. U ATi sú to karty od HD2000 vyššie, u nVidie od GeForce 8000 vyššie.
emPORiO
Monsterr
pietro sk
landrower
landrower
Monsterr
Rabinski
Kyselinka
Monsterr
emPORiO
ericc64