EN

Google počas sviatkov na chvíľu obišiel Čínsky firewall

 
Počas noci z nedele na pondelok miestneho čínskeho času mohli obyvatelia najľudnatejšej krajiny na svete na malú chvíľu využívať všetky služby, ktoré poskytuje spoločnosť Google.

Prístup ku všetkým informáciám na webe je niečo, čo bežný Číňan nepozná. Miestna vláda vytvorila takzvaný „Veľký Čínsky Firewall“, ktorý má za úlohu chrániť vlastných občanov od nástrah západného sveta. Jediná cesta, ktorou sa môžu dostať k nepovoleným stránkam, vedie cez VPN. Jedná sa však o nelegálne správanie, ktoré môže mať svoje následky.
 
V noci z nedele na pondelok však mohli Číňania beztrestne využívať všetky služby, ktoré Google poskytuje, avšak len počas doby 105 minút. V čase od 23:30 do 1:15 mali obyvatelia s čínskymi IP adresami prístup na YouTube, či vyhľadávanie cez domovskú stránku Google.
 
 
Prvotné nadšenie však upadlo do dvoch hodín, kedy opäť zapôsobila sila Veľkého Firewall-u. Dôvod, prečo firewall prepustil stránky od Google je ľahko vysvetliteľný. Spoločnosť totiž spustila do užívania niekoľko nových serverov v Indii, Japonsku a ďalších krajinách juhovýchodnej Ázie.
 
Čínsky firewall tieto nové IP adresy nepovažoval za tie, ktoré treba zablokovať a prepustil ich dnu. Do dvoch hodín sa však na najvyšších miestach v krajine prišlo na tento problém a aktualizovaný firewall opäť plnil svoju úlohu na 100%. 
 
Zdroj: thenextweb
 
Pridať nový komentár
TOPlist