Čínsky vedci z Nanjing University of Aeronautics and Astronautics zaoberajúci sa štúdiom grafénu objavili , že grafén dokáže vyprodukovať elektrický potenciál len vďaka kvapke morskej vody pohybujúcej sa po jeho povrchu. Tieto výsledky boli publikované v časopise Nature nanotechnology.
Podobný jav bol známy už skôr. Od 90. rokov sa vedelo, že elektrický potenciál môže byť generovaný, keď necháme prechádzať iónový roztok pod tlakom cez kanáliky alebo diery v nanoštruktúrach. Neskôr sa zistilo, že napätie generujú aj uhlíkové nanotrubice, ktoré sa nachádzajú v prúdiacej tekutine. Naďalej však ostávalo nejasné ako možno generovať napätie bez prítomnosti tlaku.
Výskum čínskych vedcov ukázal, že napätie sa v graféne objavuje v prípade, ak sa kvapka slanej vody pohybuje po vrstve grafénu. Na rozhraní kvapky a grafénu sa vytvorí pseudokondenzátor, ktorý sa na začiatku a nakonci kvapky nabíja a vybíja. Takto získané napätie je úmerné počtu kvapiek a ich rýchlosti. Vyprodukované napätie závisí od koncentrácie a na type jednotlivých iónov v kvapke a ostro klesá s rastúcim počtom grafénových vrstiev. Takýmto spôsobom dokázali Čínsky vedci vyprodukoať 30 mV.
Celý výskum je súčasťou snahy využiť unikátne vlastnosti grafénu na produkciu lacnejšej a čistejšej elektrickej energie.
Zdroj: Nature nanotechnology, phys.org
Pridať nový komentár