EN

GTX 1080 vypredaná, ide o najlepšie predávajúcu high-end kartu v histórii

 
Grafická karta nVidia GeForce GTX 1080 sa napriek vysokej cene predáva ako teplé rožky. Niektoré zdroje ju dokonca označujú za najlepšie predávanú high-end grafickú kartu v histórii.

Najvýkonnejšia jednočipová herná grafická karta GeForce GTX 1080 sa predáva necelý mesiac, no za túto dobu si už stihla nájsť miesto v mnohých zostavách hráčov. Karta je údajne dokonca tak obľúbená, že ju niektoré zdroje začínajú označovať ako najlepšie predávajúcu sa high-end grafickú kartu v histórii.
 
Portál Fudzilla bol v kontakte s viacerými autorizovanými partnermi nVidie a obchodmi, ktorí mu prezradili, že uvedenie karty GTX 1080 bolo najväčšie čo sa objemu dodaných kusov týka, pričom väčšina dodávok sa vypredala v priebehu niekoľkých minút. Tieto tvrdenia tak potvrdzujú správy o predobjednávkach spred mesiaca, kedy sa karty od výrobcov ako EVGA, MSI, Zotac, ASUS, Gigabyte skutočne vypredali doslova v priebehu minút. Dodávam, že išlo o verziu Founders Edition takže bolo v podstate jedno, od ktorého výrobcu si zákazník kartu zakúpil. Nereferenčné verzie sa objavili neskôr v období Computexu.
 
Skontrolovali sme veľkého online predajcu Newegg.com, ktorý momentálne skutočne u väčšiny GTX 1080 hlási „out of stock“ (vypredaná). Veľké zásoby kariet nemá ani Amazon. Príčinou veľkého dopytu môže byť aj zatiaľ neexistujúca adekvátna konkurencia zo strany AMD. Tá uvedenie karty RX 480 ešte len chystá o pár dní, no karta aj tak nebude tak výkonná ako GTX 1080. Bude však mať veľmi atraktívnu cenu čo sa o GTX 1080 povedať nedá. Tá sa navyše v mnohých prípadoch vzhľadom na veľký dopyt a malé skladové zásoby predávala za vyššiu cenu ako odporúčanú ($699 v prípade Founders Edition).
 
 
Čo sa Slovenska týka, podľa najväčšieho porovnávača cien heureka.sk to ani u nás nie je s dostupnosťou karty najružovejšie. U mnohých modelov a obchodov svieti „dostupnosť do 3 dní“ a podobné informácie. Často je to však aj dlhšie a to týždeň alebo až dva. Týka sa to ako Founders Edition kariet, tak aj nereferenčných. Vypredaný stav hlási aj samotný obchod na stránkach nVidie.
 
Nedostupnosť karty je jedna vec, príčiny tejto nedostupnosti však vec iná. Nvidia údajne denne dodáva Founders Edition karty, no táto edícia je limitovaná počtom a po vypredaní už viac nebude dostupná a zostanú len nereferenčné verzie kariet. Ich výroba taktiež nemusí dosahovať také objemy ako by mala čo môže prispieť k celkovej nedostupnosti GTX 1080 kariet. Tvrdiť tak, že ide o najlepšie predávajúcu sa high-end kartu v histórii je tak bez konkrétnych čísel o objeme výroby a odbyte veľmi odvážne a skresľujúce.
 
Zdroj: fudzilla
 
Komentáre (5)
Marek214
Až na to že to ževraj nieje high-end (:D
lubrikant
cenou a vykonom je to momentalne high-end, na ako dlho to sa uvidi, kazdy vie ze ten skutocny high-end este len pride.
Robo7
Nový čip od NVIDIE bude jednoznačne najpredávanejší a obrat firmy NVIDIA pokorí AMD niekoľkonásobne :-), každý rozumný hráč sa zbaví starej karty a investuje do novej ktorá mu ponúkne oveľa viac .Hráči verný AMD si tiež prídu na svoje a konečne si to môžu zase rozdávať nielen v hrách....
Ahoj mami
Matrox má na to.... :ccccccccc
Peterqw
A je lepsie kupit tu FE verziu ci si racej pockat??
Pridať nový komentár
TOPlist