EN

IBM investuje 3 miliardy dolárov do nových technológií

Na programe je výskum nových materiálov, 7 nm technológia, nízkonapäťové kondenzátory a ďalšie zaujímavosti.

Pred pár dňami oznámila spoločnosť IBM plán na nadchádzajúce roky. Ide o odvážny plán do ktorého investuje 3 miliardy dolárov. Bolo len otázkou času kedy sa niektorá z veľkých spoločností odhodlá ísť týmto smerom. V priebehu nasledujúcich piatich rokov investuje IBM financie na výskum a vývoj programov, ktoré sú nateraz v počiatočnom štádiu vývoja. Oznámenie vyšlo práve v čase, keď sa okolo spoločnosti šíria fámy o predaji jej fabrík na výrobu čipov a ukončenia činnosti na tejto úrovni.

Ako prvý na rad príde program na dosiahnutie výrobného procesu na úrovni siedmich nanometrov a menej, stále za použitia kremíka. Skúmať sa budú metódy ako obísť fyzické obmedzenia vývoja budúcich kremíkových čipov. Zároveň spoločnosť dúfa, že bude oproti ostatným vo vývoji napred. Súčasné výrobné procesy smerujú od 22 nm na 14 nm a v rozpätí niekoľkých rokov na 10 nm. Neustále zmenšovanie výrobného procesu si už teraz žiada vývoj nových technológií a nemalé investície do inovácie architektúry.

Dnes už nie je otázkou či sa 7 nm a menšia technológia vôbec bude používať, ale ide o to kedy príde, za akých okolností a za akú cenu. V súčasnoti už inžinieri v IBM skúmajú materiály a techniku potrebnú na splnenie daných cieľov. Prichádzajúce technológie sa opierajú o využívanie cloud a kognitívnych systémov s veľkými nárokmi na kapacity, znižovanie spotreby, nárastu výkonu a pod.

Druhým cieľom je zameranie sa na materiály, ktoré dokážu pokrok posunúť až tam kde už kremík nie je schopný pokryť požiadavky. Limitujúce faktory kremíka nútia výskum smerovať do doposiaľ neprebádaných vôd rôznych materiálov. IBM má v úmysle skúmať grafén, uhlíkové nanorúrky, kvantovú a neurosynaptickú výpočtovú techniku, fotónový systém s použitím kremíka ako optického média, III-V technológiu a ďalšiu generáciu nízkonapäťových tranzistorov na báze tunelového efektu.

Vedci a inžinieri IBM budú na nových projektoch pracovať v Kalifornii, New Yorku a Európe. Prípravy sú už v plnom prúde a oznámenie na vývoji budúcej výpočtovej technológie nadväzujú na predchádzajúce správy zo začiatku roka. IBM ukázalo v máji náhradu za NAND flash pamäte, technológiu ktorá kombinuje NAND a DRAM na jeden radič. Projekt nesie názov Theseus Project. Nasledujúcich 5 rokov bude vo vývoji výpočtovej techniky zaujímavých a možno sa dočkáme aj veľkých výkonových skokov.

Zdroj: electronista.com

Pridať nový komentár
TOPlist