Rozvojové krajiny potrebujú zdroje energie a použité batérie z notebookov môžu byť odpoveďou.
Pobočka výskumného centra IBM v Indii našla efektívny spôsob využitia Li-ion batérií, ktoré sa už nedajú použiť na napájanie notebookov. V Indii je množstvo vidieckych a mestských častí, ktoré nemajú dostatočný prístup k elektrickej energii. Výskumné centrum zverejnilo projekt s názvom “UrJar: A Lighting Solution using Discarded Laptop Batteries” a mieni ho vo veľkom spustiť.
Li-ion batérií je na svete obrovské množstvo a odpad z nich rastie každým dňom. Mnohé krajiny neustále hľadajú spôsoby ako recyklovať tento elektronický odpad, no inžinieri z výskumného centra vysvetľujú že je oveľa ťažšie ho recyklovať ako vyrobiť novú batériu. Prostriedky vynaložené na recykláciu niekedy prevyšujú výrobnú hodnotu.
Zariadenie vyrobené z použitých batérií s názvom UrJar má byť schopné napájať napr. žiarovku po celú noc. Pokiaľ je elektrická sieť na vidieku či miestnej časti zapnutá, vie sa nabiť a poskytnúť elektrinu aspoň na základné účely. Objavili sa aj pochybnosti o tom či bude zariadenie lacnejšie ako generátory na výrobu energie. Analýza potvrdila že lacnejšie určite bude.
Na to aby bolo UrJar masívne rozšírené treba ešte dotiahnuť veľa vecí. Otázkou je aj ako dlho už použité batérie vydržia. Príde čas kedy tieto batérie budú nepoužiteľné a budú sa musieť tak či tak recyklovať.
Zdroj: theregister.co.uk
MQ
Pavol Filek
MQ