Nový výskum vedcov zistil, že miera pirátstva softvéru je priamo spojená s inteligenciou národa. Menej inteligentné národy sťahujú viac ilegálneho softvéru ako tie inteligentné.
Skupinka výskumníkov z rôznych univerzít publikovala výskum, v ktorom sa zamerala na spojenie inteligencie krajín s mierou pirátstva softvéru. V publikácii pokryli viac ako 100 krajín sveta a dospeli k výsledkom, že úroveň pirátstva je menšia v krajinách s vyššou priemernou inteligenciou.
Medzi faktory ovplyvňujúce či si zákazník daný produkt zakúpi legálne alebo stiahne ilegálne patrí hlavne cena, životná úroveň krajiny a dostupnosť danej služby či produktu v konkrétnej krajine. Čerstvý výskum vedcov však naznačuje, že nezanedbateľným faktorom je aj inteligencia národa. „Zistili sme, že inteligencia má štatisticky významný negatívny dopad na mieru pirátstva“, sumarizujú vedci vo svojej práci.
Zaujímavé umiestnenie dosiahla napríklad Čína, o ktorej sa všeobecne traduje, že má veľmi vysokú mieru pirátstva. V grafe však dosiahla aj vysokú národnú inteligenciu. Na opačnom konci sú krajiny Južnej Afriky, ktoré majú nízku národnú inteligenciu a aj nízku mieru pirátstva. V grafe nájdeme aj Slovensko (SVK), ktoré podľa výskumu nie je na tom s pomerom inteligencia/miera pirátstva najhoršie.
Výskumníci tiež uvádzajú, že na základe výsledkov si všimli, že miera pirátstva v krajine klesá o 5,3% ak sa zvýši národná inteligencia o 10 bodov. Zároveň však dodávajú, že „hlúpe“ krajiny nie sú odsúdené na večné „pirátenie“ softvéru. Ak je napríklad vedenie krajiny dostatočne inteligentné, môže dôjsť k zmierneniu ilegálneho sťahovania obsahu. Autori práce tiež dodávajú, že ich výsledky by nemali byť považované za akýsi univerzálny dôkaz o tom, že inteligentné krajiny zmenšujú mieru pirátstva.
Iná štúdia dávnejšie pre zmenu zistila, že softvérové pirátstvo zvyšuje v Afrike gramotnosť, ktorá paradoxne môže viesť k zvýšeniu inteligencie v krajine.
Zdroj: torrentfreak
Pjetro de
Archon
passco