EN

Invalidný vozík ovládaný iba jazykom!

Ľuďom s ochrnutím od krku dole, pomôže nová technológia ovládať ich vozík samostane.

Po nehode pri potápaní v roku 2009 sa musel Jason DiSanto ochrnutý od krku dole, naučiť ovládať svoj vozík pomocou systému sip-and-puff. Tento systém pozoztáva zo slamky do ktorej sa fúka a nasáva z nej vzduch. Systém je navrhnutý tak, aby dokázal ovládať základné funkcie vozíka. Nová štúdia a testy dokázali tento systém vylepšiť. Testy ukázali, že nový systém je efektívnejší, rýchlejši a umožňuje ovládať viacero funkcií vozíka s lepšou presnosťou. Je možné s ním ovládať aj počítač.

 

V predu Jason DiSanto (bývalý potápač) a za ním Maysam Ghovanloo (spoluautor štúdie)


Sip-and-puff bol doteraz najpopulárnejším ovládacím systémom. Nový systém s názvom Tongue Drive System umožňuje s vozíkom bezdrôtovú komunikáciu. Na to aby systém fungoval si musí človek nechať prepichnúť jazyk a nasadiť magnet, aby senzory umiestnené po stranách hlavy vedeli zaregistrovať pohyb jazyka. Štúdia bola publikovaná v magazíne Science Translational Medicine. Výskum financovali National Institute of Biomedical Imaging and Bioengineering a National Science Foundation. Do štúdie boli zainterensovaní aj vedci z Shepherd Center in Atlanta, Rehabilitation Institute of Chicago a Northwestern University Feinberg School of Medicine in Chicago.

 



Absolventi Jeonghee Kim a Hangue Park z Georgia Tech sú taktiež spoluautormi štúdie. Testy na ktorých sa zúčastnili ľudia na vozíčku s ochrnutím od krku dole dopadli veľmi dobre a každý z nich preferoval nový navigačný sytém pred pôvodným Sip-and-puff. Nápad s prepichnutím jazyka prišiel od dermatologičky Anne Laumann, vedúcou testu z Northwestern University Feinberg School of Medicine in Chicago. Najprv sa používal magnet prilepený na jazyku, ale ten sa po pár hodinách odlepil a hrozilo jeho prehltnutie. Piercing poskytol bezpečné ukotvenie magnetu.

 

 

Aj napriek veľkým pokrokom, Tongue Drive System nie je ešte dokončený a autori chcú systém posunúť ešte ďalej. Zámer je vylepšiť ho natoľko, aby bol s ním bezpečný aj pohyb po vonku. Nie je teda jasné, kedy by sa mohol Tongue Drive System dostať medzi ľudí.

Zdroj: news.gatech.edu

Pridať nový komentár
TOPlist