Inžinieri v Arizone úspešne otestovali svoju novú zbraň proti drónom ale aj bezpilotným lietadlám a to na vzdialenosť jeden kilometer.
Na rozdiel od iných anti-UAV (unmanned aerial vehicle) zbraní, ako sú Phalanxy alebo anti-C-RAM systém či systém na báze laseru HEL-MD, nová zbraň funguje starým spôsobom. Strieľa veľké množstvo guliek. Zbraň v tejto chvíli nenesie žiadne oficiálne označenie (len ARDEC), to však armádu nemusí trápiť, hlavne, že funguje. Dróny a bezpilotné lietadlá sa poslednú dobu hemžia vo vzduchu ako „huby po daždi“ a ohrozujú národnú bezpečnosť a zároveň narušujú „ultra“ utajované miesta. Zbraň je určená pre tzv. EAPS. Ako som už spomenul ide o ochranu strategických a tajných vývojových centier americkej armády. (pozn. redaktora – C-RAM je označenie pre counter rockets, artillery a mortars)
Zbraň EAPS ARDEC by mala disponovať dvojicou 50mm kanónov namontovaných na Heavy Expanded Mobility Tactical Truck (HEMTT), v skratke obrnenom nákladnom vozidle. Tieto batérie sú schopné strieľať projektily, ktoré obsahujú výbušné zmesi. Projektil je vytvorený z tantal-volfrámovej zliatiny (vložka) a oceľového tela. Armáda sľubuje preraziť pancier z akékoľvek materiálu, z ktorého sa vyrábajú rakety, delostrelecké granáty a rakety či mínomety.
Vedci sa ďalej zamerali na to, aby bol projekt aspoň čiastočne ovládateľný behom letu a zároveň presunuli väčšinu riadiacej techniky pre avioniku projektilu na zem. Dôvod? – predovšetkým šetrenie nákladov. Každý projektil je tak pasívne riadený pomocou presného radara, senzora (interferometer) a samozrejme „palebného“ počítača.
Technológia sa ukázala ale natoľko presná a efektívna, že s ňou armáda môže zostreľovať aj dróny či bezpilotné lietadlá. To sa jej podarilo počas demonštrácie 19. augusta v Arizone, kde zbraň zostrelila hneď dve lietadlá.
Image Credit: US Army
mano8
VašeMeno
peto166
Miro123
klifo siki
milanko