EN

Koncept hypersonického lietadla s rýchlosťou 12348km/h

Dočkáme sa ďalšieho supersonického dopravného lietadla? Je to možné, rýchlosť by mala presiahnuť 10 násobok rýchlosti zvuku.

Predstavte si tak let medzi New Yorkom a Londýnom, ktorý by trval menej než hodinu. Nový koncept lietadla sľubuje preletieť takúto vzdialenosť len za 30 minút. Inžinier a vynálezca Charles Bombardier popísal svoj prototyp v novinách „The Globe & Mail“. Stroj opísal ako dopravné lietadlo schopné dosiahnuť 10 – násobok rýchlosti zvuku, teda rýchlosť mierne pod 8000 míľ za hodinu alebo 12 348 kilometrov za hodinu.

Dôchodca Concorde bol schopný dosiahnuť rýchlosť mierne nad 2 Machy, približne 2,04M (2-násobok rýchlosti zvuku). O niečo rýchlejší bol sovietsky Tu-144.

Vráťme sa ale k novému konceptu. Aby lietadlo dosiahlo snívaných 12 348km/h, musí byť postavená špeciálna runway na magnetickom princípe, kde by bolo lietadlo „vypálené“ na rýchlosť zvuku. Následne by raketové motory vytiahli lietadlo do vzduchu. Po dosiahnutí rýchlosti 4 Machy by prišiel na rad tzv. náporový motor (ScramJet) spaľujúci stlačený vzduch a vodík, ten by mal vytlačiť rýchlosť až 12 348km/h. Scramjet používa napríklad NASA X-43A. Scramjet v súčasnosti predstavuje experimentálny motor.

Futuristické lietadlo by malo mať kapacitu až 75 osôb. Pre porovnanie Concorde mal kapacitu 100 ôsob a Tu-144 od 130 do 158. Je síce vysoko pravdepodobné, že podobného lietadla sa nedočkáme najbližších 10 rokov, no do budúcna sa vylúčiť nedá. Treba pripomenúť, že najrýchlejším pilotovaným experimentálnym lietadlom je North American X-15 s rýchlosťou 6,7 Mach, alebo aj 7 274km/h.

Image Credit: Wiki "Specific-impulse-kk-20090105" by Kashkhan at ru.wikipedia. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Commons

Wiki2 "X-15 in flight" by NASA - Current Upload: cropped from http://www.dfrc.nasa.gov/Gallery/Photo/X-15/HTML/EC88-0180-1.html (direct link) (date reference)Original Upload: cropped and contrast enhanced from original http://www.dfrc.nasa.gov/Gallery/Photo/X-15/HTML/EC88-0180-1.html. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons 

Zdroj: LiveScience

Komentáre (11)
mano8
specialny runway, specialne palivo, specialne vyuzitie a specialne sny od specialnych specialistov a specialny redaktori pre taketo speciality ktore su specialne zbytocnymi ale specialnymi kecami..
Anton Lokavý
...a nezabudni dodať, že aj ceny leteniek budú špeciálne vysoké, lebo náklady na prevádzku budú tiež špeciálne vysoké :)
RoboJ
Zabudol si este specialnych cestujucich. ;-)
Komko
A ne-specialni Slovaci, co vsetko ofrflu... Pani, vsetko sa zacina snivanim a nie hladanim dovodov preco sa to neda.
Ulipispipapyrus
Mne sa to páči. S jedným drobným doplnkom - mohlo by to voziť supernadzvukovou rýchlosťou superbohatých veľkopodnikateľov, politikov a ostatné celebrity rovno do basy na doživotie. V tom prípade som za to, aby sa štartovacie plochy pre tieto superlietadlá budovali za verejné peniaze aspoń v každom hlavnom meste :)
sasena
K tomu netreba žiadny komentár, len aby to vyšlo, ale kto do neho sadne ? To budú prepravovať pilotov z USA do Sýrie a späť pokiaľ budú nažive.
adam102
Pekna PREDSTAVA. Realne by stacilo tych 4000 km/h, nech som kdekolvek s prehladom do 3-4 hodin.
mano8
+1
M1ch4l
kedze to musi mat specialnu runway, pravdepodobne sa z toho nestane nic komercne. Ako sa tu ale spomina, stacilo by mat nejaku rozumnu rychlost, potencialne hybridny pohon.
Brčko
Samé bláboly. Takých t už bolo. najviac sa v takom lietadle odvezie jeden pasažier so psom.
kakadu
To by sa expresne dopravovali atómové bomby na nepriateľa
Pridať nový komentár
TOPlist