Bolo okolo toho veľa ťahaníc a nezaobišlo sa to ani bez súdov, no FBI nakoniec dokázala prelomiť zabezpečenie iPhone 5c teroristu zo San Bernardina bez pomoci Apple.
Začiatkom decembra v roku 2015 zastrelila dvojica teroristov v San Bernardine 14 civilistov, pričom jeden z teroristov, Syed Farook, používal iPhone 5c od Apple. Americká agentúra FBI sa do tohto smartfónu chcela dostať za účelom vyhľadania možných kontaktov a prepojení na iné teroristické organizácie. FBI o pomoc požiadala samotného výrobcu smartfónu, Apple vak odmietol vytvoriť pre FBI softvér, ktorý by umožnil nekonečné hádanie hesiel nakoľko sa obával, že by ho FBI využila aj v iných situáciách. Apple sa týmto rozhodnutím dokonca vzoprel nariadeniu súdu, ktorý prikázal vyhovieť požiadavkám FBI.
Apple však už naďalej nemusí odporovať súdu a FBI. FBI totiž včera oznámila, že sa jej podarilo prelomiť zabezpečenie iPhone 5c útočníka zo San Bernardina. Agentúra to údajne zvládla sama bez cudzej pomoci takže zrejme neprijala ponuku od Johna McAfee. FBI zároveň požiadala o stiahnutie prípadu zo súdu pretože už má potrebné dáta zo zariadenia.
Ako sa FBI podarilo dostať do iPhone je záhadou. Agentúre údajne trvalo asi týždeň kým otestovala svoju tajomnú metódu, no niektorí ľudia sa domnievajú, že FBI odpájkovala NAND pamäťové čipy z iPhone, čo jej umožnilo vykonávať brute-force útok na smartfón.
„Zostáva prioritou pre vládu aby zaistila, že úrady pre vynucovanie práva môžu získať kľúčové digitálne informácie aby ochránili národnú bezpečnosť a verejnú bezpečnosť, či už vďaka spolupráci z relevantných strán alebo cestou súdneho systému ak spolupráca zlyhá“, vyjadrila sa hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Melanie Newman. Voľne preložené, ani tie najväčšie firmy ako Apple, Google či Microsoft sa nemôžu cítiť pohodlne ak vláde odmietnu spoluprácu pri prelamovaní vlastného zabezpečenia.
K celej situácii sa vyjadrila aj spoločnosť Apple obsiahlejším komentárom: „Od začiatku sme mali námietky proti požiadavke FBI aby Apple vyrobil backdoor pre iPhone, pretože veríme, že to bolo nesprávne a vytvorilo by to nebezpečný precedens. Ako výsledok zamietnutia vláde, žiadna z týchto možností nenastala. Tento prípad nemal byť nikdy vytiahnutý.
Budeme pokračovať v pomoci úradom pre vynucovanie práva s vyšetrovaním tak ako sme robili doteraz, a budeme pokračovať v zvyšovaní zabezpečenia našich produktov, nakoľko hrozby a útoky na naše dáta sa stávajú častejšie a sofistikovanejšie.
Apple hlboko verí, že ľudia v USA a po celom svete si zaslúžia ochranu dát, bezpečnosť a súkromie. Obetovanie jedného z týchto práv iba vystaví ľudí a krajiny do väčšieho rizika.
Tento prípad vyvolal otázky, ktoré si zaslúžia národnú konverzáciu o našich civilných slobodách a našej kolektívne bezpečnosti a súkromí. Apple naďalej zostáva ochotný zúčastniť sa v takejto diskusii.“
Zdroj: arstechnica
Pridať nový komentár