EN

Kontaktné šošovky s nočným videním

Na obzore je nová technológia umožňujúca integrovať nočné videnie do šošoviek.

Pre zlepšenie zraku máme dnes už viacero riešení, ako sú napríklad okuliare, šošovky alebo laserová operácia. V súčasnoti už je z čoho vyberať a do ponuky o pár rokov pribudnú aj šošovky umožňujúce nočné videnie. Určite vás napadá viacero výhod plynúcich z tejto novinky. Ste na túre a nestihnete sa vrátiť za vidna? Nevadí, vyberiete z batohu šošovky a hneď máte prehľad okolo seba. Chcete pozorovať v noci zvieratá v lese? Áno môžte. Niektorím sa ihneď pripomenie film Predátor, ktorý využíval aj toto nočné videnie.

Tieto vymoženosti a možno aj niečo naviac bude možné vďaka výskumníkom z americkej univerzity v Michigane. Šošovky sú vytvorené z grafénu a dokážu zachytiť plné infračervené spektrum spolu s ultrafialovým svetlom. Grafén je pomenovanie jednoatómovej planárnej (2D) vrstvy tvorenej atómami uhlíka v hybridnom stave sp2 usporiadanými do pravidelných šesťuholníkov. Dĺžka väzieb medzi jednotlivými atómami je 0,142 nm. Je základnou štruktúrou grafitu, fullerénov a uhlíkových nanorúrok.

Technológia dovoľuje spraviť ultra tenký dizajn šošovky. Nie je teda problém technológiu osadiť na kontaktné šošovky, alebo ju integrovať do optiky telefónu a zachytávať tak fotky aj video v noci. Súčasná technológia pre nočné videnie potrebuje chladiace zariadenie na zabránenie zmäteniu detektorov ich vlastným vyžarovaním tepla. Grafénová technológia vie spraviť tú istú službu len s pár vrstvami hrubými zopár atómov.

Najúčinejšie technológie pre nočné videnie pracujú tak, že zachytia infračervenú časť svetelného spektra, čo je časť emitovaná ako teplo z objektov. Profesor Zhong z univerzity v Michigane si však myslí, že grafénové šošovky by mohli byť využité aj na viac, ako len na nočné videnie. Mohli by byť nápomocné v medicíne a umožniť doktorom monitorovať krvný obeh bez skenovania pacienta prístrojmi. Taktiež by sa dali použiť na skúmanie vrstiev farieb na historických budovách. Nie je to síce "röntgen", ale má k tomu dosť blízko.

Predchádzajúce pokusy na použitie grafénu týmto spôsobom trpeli necitlivosťou materiálov na časti svetelného spektra. Prielom nastal až vtedy, keď výskumníci umiestnili medzi dve vrstvy grafénu izolačnú vrstvu a spodnou vrstvov pustili elektrický prúd. Keď infračervené svetlo dopadne na hornú vrstvu grafénu uvoľnia sa elektróny. Je to v skutočnosti to čo oko vidí. Tento proces je následne zosilnený pomocou elektrického prúdu a tak je vlastne nočné videnie možné. Táto technológia môže byť adaptovaná na rôzne materiály a zariadenia. Do uvedenia pre bežné používanie uplynie ešte nejaký ten rok, no už teraz sú výsledky sľubné.

Zdroj: independent.co.uk, wikipedia

Komentáre (2)
kvor
uz vidim "to vyuzitie v "medicine" prvym a vyhradnym objednavatelom bude armada USA
Lyzicka
toto chcem... tiez by mohlo byt zaujimave uplatint tuto technologiu v sklach aut... koniec neviditelnych cierno oblecenych chodcov potme.
Pridať nový komentár
TOPlist