EN

Lietadlo od Rolls Royce s elektromotorom stanovuje nový rýchlostný rekord

Najrýchlejšie elektrické lietadlo má aktuálne Rolls Royce. Prvý let absolvovalo lietadlo s názvom Spirit of Innovation pred dvomi mesiacmi, nedávno sa mu podarilo pokoriť rýchlosť 387,4 míľ za hodinu, teda vyše 623 km/h. Tým sa podarilo prekonať zatiaľ najvyššiu dosiahnutú rýchlosť pre elektrické lietadlá.

Podarilo sa mu tiež dosiahnuť rýchlosť 555,8 km/h už po 3 kilometroch a vystúpať do výšky 3000 metrov len za 202 sekúnd. Rekordy musia prejsť certifikáciou, ak by však bola úspešná, doterajší rýchlostný rekord bude prekonaný o viac ako 212 km/h. 

Lietadlo Spirit of Innovation je poháňané 750 voltovým motorom o výkone 400 kW, teda 535 koní. Rolls Royce tvrdí, že použitý akumulátor s 6480 článkami má najväčšiu hustotu spomedzi všetkých ostatných akumulátorov zostavených pre letectvo.

Elektrické lietadlá sú napriek tomu ešte stále pomerne nepraktické vďaka krátkemu doletu. Letecké palivo stále dokáže poskytnúť oveľa viac energie pri rovnakom objeme ako batérie. Pre kratšie trasy môže však ísť o zaujímavú možnosť, pretože elektromotory  poskytujú plný výkon počas celej prevádzky, teda aj pri stúpaní lietadla.

Zdroj: Engadget

Pridať nový komentár
TOPlist