Linus Torvalds chce vypnúť "hlúpy" fTPM modul v Linuxe

Súčasť linuxového jadra robí neustále problémy na AMD procesoroch.

Modul v jadre operačného systému Linux - fTPM (Firmware Trusted Platform Module), ktorý pochádza z dielne spoločnosti AMD robí neustále problémy. fTPM je totiž hardvérový generátor náhodných čísel, ktorý používa OS Linux, aj MS OS Windows, pričom na oboch systémových platformách spôsobuje ťažkosti v podobe "zásekov". Linuxová komunita sa tento problém snažila opraviť a následne opravu vydala naprieč všetkými používanými jadrami. Chyba sa ale ukázala ako väčšia, nakoľko oprava nepomohla vo všetkých prípadoch a používatelia Linuxu s procesormi AMD hlásia problémy naďalej. 

Na túto kauzu sa nakoniec rozhodol reagovať tvorca operačného systému Linux - Linus Torvalds, ktorý v mailing-liste navrhol odstránenie tohto "hlúpeho" modulu. Namiesto neho odporúča použiť sadu inštrukcií známu ako "CPU RDRAND", ktorá vykonáva generovanie čísel bez väčších problémov. Linus zároveň dodal, že navrhovaný modul môže byť síce o niečo pomalší, ale stále je to lepšie ako v prípade AMD fTPM. Problémy s fTPM sa začali objavovať na OS Windows už počas minulého roka, kým na Linuxe sa chyba modulu prejavila až tento rok.

Chyba sa prejavuje na procesoroch série AMD Ryzen, nevynímajúc ani najnovšie modely. Pre neustále problémy s "koktaním" systémov sa rozhodli majitelia matičných dosiek od spoločnosti ASUS kontaktovať výrobcu, aby vydal aktualizáciu zakazujúcu modul fTPM. Zároveň sa objavili otázky, či to bol vlastne dobrý nápad globálne povoliť tento modul bez možnosti jeho zakázania. K samotnému problému sa zatiaľ nevyjadril tvorca modulu - spoločnosť AMD.

Zdroj: Techspot,

Pridať nový komentár
TOPlist