EN

Ľudia budú môcť vnímať okolitý magnetizmus

Len nedávno vyvinutý magnetický senzor je tenký, flexibilný a dostatočne poddajný. Bez toho, aby sa narušila jeho funkcionalita ho môžete aj pokrčiť.

Pokiaľ ide o vnímanie sveta okolo nás, v súčasnosti toho využívame oveľa viac ako len našich päť zmyslov. Naše schopnosti dané prírodou sú síce pôsobivé, ale to čo nemáme je zmysel s názvom magnetorecepcia.

Tento užitočný zmysel majú napríklad žraloky, hmyz a vtáky - pomocou magnetických polí sa dokážu orientovať vo fyzickom svete. To všetko zahŕňa ich aktuálnu polohu, výšku, smer – predstavte si, že aj vy máte tieto schopnosti. Vnímaním magnetizmu vôkol nás by sme mohli získať implementovaním externého senzoru.

Zariadenie je tak tenké, nenápadné a flexibilné, že môže byť na pokožku pripojené priamo, kde sa môže prispôsobovať ohybu pokožky bez straty funkcie. Okrem toho môžete tento prístroj natiahnuť na viac ako 270% jeho pôvodnej veľkosti. Vydrží viac ako 1000 cyklov bez poškodenia, čo znamená, že môže byť umiestnený aj na dlani.

Zariadenie bolo vyvinuté tímom inštitútu Leibniz pre Solid State and Materials Research v Drážďanoch v Nemecku a TU Chemnitz, ktorí na projekte spolupracovali s partnermi z Univerzít Tokio a Osaka v Japonsku, pod vedením Dr. Denys Makarova.

 

V súčasnej dobe senzory neposkytujú spätnú hmatovú väzbu pre používateľa. Namiesto toho sú pripojené k radu LED diód. Keď sa nositeľ snímača pohybuje v magnetickom poli, je preukázaná funkčnosť senzoru tým, že sa rozsvieti. Aj keď to môže byť pre niektorých používateľov ťažkopádne, využitie by to mohlo nájsť v robotike.

Integrácia magnetoelektroniky s ultratenkými funkčnými prvkami ako napríklad solárne články, svetelné diódy, tranzistory, rovnako ako teplota a hmatové senzorové polia umožní vývoj autonómnych a všestranných inteligentných systémov s množstvom snímania a ovládacích prvkov. Tvorcovia preto dúfajú, že ich práca bude inšpirovať ďalší rad zariadení, ktoré budú poskytovať benefity „šiesteho zmyslu“ – magnetorecepcie.


Zdroj: cnet

Komentáre (2)
cinzano
overtonovo okno drzim prsty ...propagande primi vacsinu oveciek do svojho kosiara ti ostatni vas zuctuju
michal12
Zaujímalo by ma či ukazuje aj svetové strany
Pridať nový komentár
TOPlist