Tím nemeckých vedcov pracuje na pokročilej zobrazovacej technológii, ktorá by mala vysvetliť jeden z fenoménov pobytu ľudí vo vesmíre – rednutie kože.
Projekt je vedený profesorom Karstenom Koenigom zo Sárskej Univerzity. Štúdia je podobná tej, ktorú vykonáva aj ESA (Európska vesmírna agentúra) pod názvom projekt Skin B. Tím sledoval troch astronautov pomocou MPT (multifotonová tomografia), následne došlo k porovnaniu kože pred a po ich pôsobení na ISS.
Spoločnosť JenLab, ktorá vytvorila zariadenie na výskum kože, tvrdí, že jej femtosekundový laser je schopný poskytovať rozlíšenie až 1000 násobne vyššie než bežné ultrazvukové prístroje. Medzi testovanými astronautmi bola aj Samatha Cristoforetti, ktorá strávila vo vesmíre na svojej misii na ISS 199 dní. Výsledky ukázali na zvýšenie množstva kolagénu v spodnej časti kože (dermis – vrstva kože zložená zo spojivového tkaniva). Avšak vonkajšia epidermálna vrstva kože bola tenšia až o 20%. To spôsobuje menšiu odolnosť voči radiácii ale zároveň zvyšuje riziko rakoviny kože.
Zaujímavé je, že po návrate na Zem nastáva reverzný proces. Zároveň sa tým potvrdzuje aj nebezpečenstvo dlhého pobytu vo vesmíre. Projekt má vyvinúť technológiu, ktorá by znížila výskyt tohto javu a umožnila by astronautom prežiť cestu na Mars bez väčších hrozieb.
Zdroj: engadget, jenlab, reuters
Image Credit: ESA-S. Corvaja
dj
peto166