EN

Na Mesiaci bude dedina, sľubuje ESA

ESA (Európska vesmírna agentúra) plánuje postaviť na Mesiaci sebestačnú dedinu obývanú ľudskou posádkou.

ESA pripomína, že človek bol na Mesiaci už takmer pred 50 rokmi. No napriek tomu by takto veľký projekt potreboval medzinárodnú spoluprácu. Suroviny by sa dali získať priamo na Mesiaci, a nástroje potrebné pre chod stanice by sa dali vyrábať tiež na mieste pomocou 3D tlače.

Na druhej strane vzniká problém s kozmickým žiarením či mikro-meteoritmi, (vážny problém) ktorý treba ešte vyriešiť. Zdá sa, že tento problém by sa dal vyriešiť umiestením stanice na odvrátenej strane Mesiaca. Takéto miesto by mohlo byť na južnom póle Mesiaca, kde sa pravdepodobne nachádza aj voda, ktorá sa dá využiť na výrobu vodíka a kyslíka. Zároveň by bolo možné na mieste postaviť teleskop len za využitia materiálov dostupných na Mesiaci, aj keď generálny riaditeľ ESA Woerner pripúšťa, že niečo by sme si museli na Mesiac priniesť so sebou.

Podľa Európskej vesmírnej agentúry je mesačná dedinka, resp. základňa nevyhnutná dedinka, pre ďalšie hlboké skúmanie vesmíru. Medzinárodná spolupráca bude nevyhnutná, no výstavba permanentnej základne by mala byť možná už za 20 rokov, a ESA by v takomto prípade nemala chýbať.  

Zdroj: ESA

Komentáre (12)
pe3kx
HURA!!! stahujem sa
Pjetro de
samozrejme, vsetko si vyrobia tam, aj naplne do tych 3D tlaciarni, hektolitre ropnych produktov (tie budu potrebne aj za 1/4 storocia), mnoho tonove baterie ...
Zsolt Juhos
Počas 20 rokov (bude to aj 30) si zmenia cieľ na Titan a na Mesiaci budú testovať iba technológie a materiáli k tejto kolónie. Treba počkať dostavanie ITER vo Francúzsku a jeho vylepšenie, použitie v raketových pohonoch. Je to veľmi reálne, len treba počkať ropnú krízu (maximalizácia zisku)
Okolosediaci
tvoj koment je nezmyselny: NACO by vyrabali naplne do 3d tlaciarni, ked ten material tam uz je?!? Naco by vyrabali ropne produkty (asi si myslel na oleje, bezin ci naftu?!?), ked je mozne si doniest rozne rastliny a zeleninu, ktore by potrebovali iba HNOJIVO a to sa da vyrobit ci uz synteticky alebo ako odpadovy produkt (kompost)??? Ano, baterie na uskladnenie elektrickej energie budu potrebne, ale umiestnenie tej dediny je zvolene zamerne na takom mieste, ktore Slnko osvetluje takmer nepretrzite. A nie je problem priamo na pole umiestnit fotopanely, cim by bola zabezpecena sustavna dodavka elektriny.
Pjetro de
Kuratenko asi si neuvedomiues co znamena vyroba ropy a ropnych produktov. TAZKY PRIEMYSEL. 50 metrove krakovacie veze a vobec cele km^2 zaondene rurami a zariadeniami. Nehovoriac o tom, ze kyslik mas na Mesiaci kde? Budes ho vyrabat z vody? Je jej tam dostatok? Energiu na elektrolyzu vody ti bude davat panbozko? Pri vyroba je dolezita aj gravitacia aby sa v krakovacich veziach patricne oddelovali rozne zlozky a produkty. Tu mas na Mesiaci kde? Postavis si ultra-mega-brutal centrifugu za 500 miliard? Si to predstavujes jak Hurvinek valku. Jeden tu pred casom chcel vo vesmire vyrabat OCEL !!!!! Bez gravitacie a bez kyslika (sak naco by nam boli v Siemens-Martinovych peciach ze ano) a bez dalsich tisic potrebnych technologii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Výroba_oceli. Ale tu beton ani ocel ani sklo neni treba, mame predsa 3D tlaciarne. OK, nepotrebujeme ocel, beton, sklo ... ale PRE BOHA naplne do tych 3D tlaciarne rastu na Mesiaci na stromoch? Si zdravy? Asi si videl prilis vela krat Martana s Metom Démonom. Asi ti to este nikto nepovedal, ale to bolo sci-fi, nie drama na zakl. skutocneho pribehu. V skutocnosti by tam hned zhebol.
Okolosediaci
Ech, ty "expert" ... vysvetli citatelom, O COM TOCIS, lebo si mimo ako ten smrek (kedze som vobec nepisal o nejakej vyrobe ropy alebo niecoho podobneho).
Pjetro de
Nie, ty si pisal defacto o vyrobe naplni do 3D tlaciarni (co je dost specialny material) z mesacnej horniny. To potom z tej mesacnej horniny mozu vyrabat aj obycajne tonery do 2D tlaciarni a uz aj to su same o sebe dost specialne materialy, ked si kazda firma (Canon, HP, Epson) chrani recept na vyrobu dekady vyvijaneho tonera, ktory sa asi neda len tak vyrobit z piesku ci hliny pre boha.
Okolosediaci
(bol som mimo, preto reagujem az teraz): ano, pisal som o tom, ze regolit na Mesiaci obsahuje mnozstvo chemickych prvkov z casteho "bombardovania" povrchu, pricom sa da pouzit ako stavebny material na vyrobu "tehiel" - postup AKO je uz znamy, teraz je potrebne urcit CIM .. a na to by sluzili tzv. stavebne 3D tlaciarne. Objekt poskladany z takychto tehal by musel byt schovany pod povrchom z dovodu ochrany pred kozmickym ziarenim a pripadnymi mikrometeoritmi, z vnutornej strany by musela byt instalovana nepriepustna vrstva, zabranujuca uniku kyslika a vodnych par. Takze cela dedina sa da vybudovat s relativne malymi nakladmi, staci na urcite miesto dopravit buldozer, triedicku materialu, slnecnu elektraren, stavebnu 3D tlaciaren a zopar dialkovo ovladanych strojov, ktore budu vyrobene tehly ukladat na urcenu skladovaciu plochu. A ked tam bude dost tehiel na postavenie povedzme 10 miestnosti a spojovacich tunelov, moze tam prist "partia murarov", ktora z toho postavi tu dedinu :-D Tak preco zase melies o niecom inom?!?
Stefanio
Ctený Pjetro de, toto si myslel vážne? Skús si zobrať knižku pre deti základnej školy a už v nej sa dočítaš, že mesiac má šestinovú gravitáciu Zeme. Mesiac síce nemá atmosféru (presnejšie jej koncentrácia je v atómoch na meter kubický), ale je na ňom voda v tuhom skupenstve. Oceľo vo vesmíre - taktiež chémia základnej školy - vo vesmíre sa oceľ vyrobiť dá pretože bez kyslíka sa kusy železa (ocele) pri kontakte automaticky spoja. Na Zemi sa to nedeje práve preto, lebo tomu bráni kyslík... A k tej poslednej poznámke - film Marťan bolo sci-fi, no s vybavením, čo by tam botanik mal, by inteligentný človek vedel prežiť aj niekoľko rokov, dokonca je na to vypracovaných aj mnoho štúdií a prác renomovaných vedcov.
Pjetro de
Na toto sa neda skoro ani reagovat. JA VIEM VELMI PRESNE CO KDE A AKO AKE A PRECO ZACO NACO je gravitacne zrychlenie a viem si to dokonca aj vypocitat. "Oceľ vo vesmíre - taktiež chémia základnej školy - vo vesmíre sa oceľ vyrobiť dá pretože bez kyslíka sa kusy železa (ocele) pri kontakte automaticky spoja." A TY SI KOMPLETNY? Definujes vyrobu ocele spajanim kuskov uz vyrobenej ocele !!!!!!!!!!! Pytam sa druhy krat A TY SI KOMPLETNY? Spytam sa treti krat: ako zo zeleznej rudy (sypká hlušina vytazena z utrob Zeme) urobis vo vesmire ocel?
Pjetro de
tak pre info zelezo je zaujimave, pretoze z chemickeho hladiska (kde ide o elektronovy obal) je to jeden z najnestabilnejsich prvkov a uvazovat o cistom zeleze je prakticky zbytocne, okamzite je oxidovane, ciste zelezo na Zemi neexistuje, preto sa musi krvopotne vyrabat a ked ho uz aj vyrobis, za par dekad zkoruduje a prejde na nizsiu enegreticku hladinu: do plasta matky Zeme, kde existoivalo 4 a pol miliardy rokov vo forme oxidov z fyzilaneho hladiska (kde nam ide o atomove jadro) je to najstabilnejsi prvok vo vesmire, totiz jadrovou fuziou prvkov lahsiach ako zelezo sa energia ziskava a na jadrove stiepenie energiu treba dodat no a pri prvkoch tazsich ako zelezo je to opacne, na ich fuziu treba energio dodat a ich stiepenim sa energia uvolnuje a zelezo tvori stabilny pilier s ktorym sa nedeje absolutne nic
Petík
Zelené lúky, kravičky, ovečky husi na potoku ... paráda, teším sa.
Pridať nový komentár
TOPlist