Množstvo elektronických zariadení je dnes vyrábané s dotykovou obrazovkou. Či už sa jedná o smartfóny, tablety alebo dotykové monitory, ich produkcia sa výrazne dotýka neobnoviteľných zdrojov nutných na ich výrobu.
Jedným z takýchto zdrojov je irídium. Tento prvok je veľmi vzácny v Zemskej kôre, do ktorej sa dostal prevažne z meteoritov a dnes sa ťaží najmä v zinkových baniach. Po desaťročiach výskumov sa stále do dnešného dňa nepodarilo nájsť vhodnú náhradu, prevažne pre jedinečné vlastnosti, ktorými disponuje irídium. Preto sa nemôžme čudovať, že kilogram čistého kovu sa predáva za cenu 900 dolárov.
Bude preto potrebné pracovať na iných technológiách, ktoré z rovnice odoberú kopanie obrovských kusov zeme aby sa vyťažilo malé množstvo irídia. Aké sú však možnosti?
Jednou z možností je použitie kovových nanovodičov, ktoré vykazujú vysokú vodivosť a dobrý výkon. Nevýhodou tohto riešenia je skutočnosť, že sú prevažne tvorené zo striebra, čo by stálo rovnako veľa ako výroba z irídia. Do úvahy dnes príliš neprichádza ani výroba dotykových obrazoviek z uhlíkových nanotrubiek. Tie by mali byť oveľa lacnejšie, no ich výkonnosť nie je veľmi spoľahlivá.
Odpoveďou by mohol byť grafén, ktorý spadá do lacnejšej cenovej kategórie a v laboratóriách sa už podarilo vyrobiť kvalitné dotykové obrazovky. Zatiaľ sa však neprišlo na spôsob ako vyrábať takéto obrazovky vo veľkom množstve, no výskumníci hľadajú možné riešenia.
Wallace Wong, chemik z univerzity v Melbourne, tvrdí, že konečným cieľom je spojiť čo najviac žiadúce vlastnosti, čím materiál získa vysokú vodivosť a optickú transparentnosť, pričom sa bude dať vyrábať pri nízkych nákladoch. Podľa jeho slov nie je pochýb, že v blízkej budúcnosti nájdeme vhodnú alternatívu k irídiu.
Zdroj: techradar
Milan88854
aa
mano8
XenonFlash
adam102
Miroslav Jurčík
Miro123
Mickey Mouse