Grafén je tvorený atómami uhlíka usporiadanými do pravidelných šesťuholníkov a je napríklad základným stavebným prvkom grafitu a dreveného uhlia. V súčasnosti je považovaný za najtenší a najpevnejší materiál na svete. Okrem toho ho napríklad jeho elektrické vlastnosti predurčujú na výrobu novej generácie tranzistorov, displejov a fotovoltaických článkov. Teoreticky sa vedci zaoberali grafénom dlhé desaťročia až pokým sa ho nepodarilo v roku 2004 vyrobiť Andremu Geimovi a Kostantinovi Novoselovi z University of Manchester. Za tento objav získali v roku 2010 Nobelovu cenu za fyziku.
Keďže je o tento materiál veľký záujem, narastá aj tlak na jeho priemyselnú produkciu. V tejto oblasti sa podaril zaujímavý objav tímu vedcov pod vedením Jonathana Colemana z Trinity Colleage Dublin. Výsledky svojej práce zverejnili v magazíne Nature Materials.
Vo článku uvádzajú, že sa im podarilo vyprodukovať grafén, len vďaka výkonnému mixéru, vode, čistiacemu prostriedku a práškovému grafitu (grafit je vlastne tuha v ceruzke). Po zmiešaní uvedených ingrediencií a uvedení mixéru do chodu tím vedcov vyprodukoval množstvo malých kúskov grafénu, ktorý neobsahoval defekty a pozostával len za štyroch alebo piatich uhlíkových vrstiev. Za takúto produkciu grafénu vďačíme šmykovým silám, ktoré vznikajú pri mixovaní a sú dostatočné na to aby oddelili jednotlivé vrstvy grafénu od seba.
Samozrejme na to aby tento recept fungoval je potrebný správny pomer všetkých ingrediencií. A taktiež na to aby sme zistili či bol jeho pokus úspešný je potrebné ďalšie vybavenie. Čiže výroba v domácom mixéri zrejme neprichádza do úvahy.
Tento spôsob produkcie má potenciál na priemyselné využitie vďaka tomu, že umožňuje veľkú produkciu. Ako sa dokáže presadiť v konkurencii iných metód výroby grafénu ukáže samozrejme až čas.
Zdroj: nature.com, crann.tcd.ie
passco
maniak
mixer