EN

Najdlhší lietajúci stroj na svete má za sebou prvý let

 
Lietajúci stroj, ktorý na prvý pohľad upúta svojim netradičným tvarom sa zapísal do histórie ľudstva. Navyše ukázal, ako by mohla vyzerať letecká preprava v budúcnosti.

Spoločnosť Hybrid Air Vehicles, britský výrobca hybridných lietajúcich strojov, podnikol úspešný testovací let stroja Airlander 10, ktoré je akýmsi hybridom klasického lietadla a vzducholode. Hybrid Airlander 10 sa vďaka svojej dĺžke 92 metrov môže pýšiť titulom najdlhšieho lietajúceho stroja, aké bolo kedy na svete vyrobené. Testovací let, ktorý sa uskutočnil na vidieku v britskom grófstve Bedfordshire, však trval len niekoľko minút, no napriek tomu sa ukázalo, že masívna konštrukcia je plne spôsobilá na let vzduchom.
 
 
 
Asi nebude pre nikoho prekvapením ak povieme, že ešte potrvá dlhú dobu, kým sa dočkáme masovej produkcie takýchto strojov. Spoločnosť Hybrid Air Vehicles očakáva, že sa im do roku 2021 podarí vyrábať ročne 10 kusov hybridných strojov. Ak by sa im darilo napĺňať stanovené plány, predstavovalo by to významnú zmenu v oblasti letectva po celom svete.
 
Hybrid Airlander 10 by mal byť v ideálnom prípade schopný zostať vo vzduchu nepretržite po dobu 5 dní, čo by bol ideálny scenár pre komunikáciu s diaľkovými komerčnými letmi alebo vojenskými rozviedkami. Airlander 10 je pri svojom lete oveľa tichší a produkuje menej znečistenia ako bežné typy lietadiel, aby mohol lietať aj v oblastiach a výškach, kde by iné lietajúce stroje spôsobovali príliš veľa hluku.
 
Zdroj: engadget
 
Komentáre (1)
mano8
obrovsky pomaly lahky ciel. Dakoho napadla nostalgika zpred 100r ? idioti... ze preprava buducnosti... lacné ako pi*a..
Pridať nový komentár
TOPlist