Prvky, ktoré tvoria atrament v tetovaní, sa podľa štúdie vedcov z Nemecka a ESRF publikovanej v Scientific Reports pohybujú vnútri tela v mikro a nanočasticových formách a dostanú sa do lymfatických uzlín. Prvýkrát sa objavujú analytické dôkazy o preprave rôznych organických a anorganických pigmentov a prímesi toxických prvkov, ako aj o hĺbkovej charakterizácii pigmentov ex vivo v tetovanom tkanive. V tomto prelome boli rozhodujúce dva zväzky ESRF.
"Keď si niekto chce dať tetovanie, je často veľmi opatrný pri výbere salónu, hľadá taký kde používajú sterilné ihly, ktoré sa predtým nepoužívali. Nikto ale nekontroluje chemické zloženie farieb, naša štúdia ukazuje, že by mali.", vysvetľuje Hiram Castillo, jeden z autorov štúdie a vedecký pracovník ESRF.
Skutočnosťou je, že o potenciálnych nečistotách v farebnej zmesi aplikovanej na kožu sa vie len málo. Väčšina atramentov na tetovanie obsahuje organické pigmenty, ale tiež konzervačné látky a nečistoty, ako je nikel, chróm, mangán alebo kobalt. Okrem sadzí je druhou najbežnejšou zložkou používanou v tetovacích farbách oxid titaničitý (TiO2), biely pigment, ktorý sa zvyčajne aplikuje na vytvorenie určitých odtieňov pri zmiešaní s farbivami. Oneskorené hojenie spolu s vyvýšením kože a svrbením sú často spojené s bielymi tetovaniami a sú následkom použitia TiO2. TiO2 sa tiež bežne používa v potravinových prísadách, slnečných clonách a farbách. Vedcom z ESRF, Nemeckého federálneho inštitútu pre hodnotenie rizík, univerzity Ludwig-Maximilians a Physikalisch-Technische Bundesanstalt sa podarilo získať veľmi jasný obraz o umiestnení oxidu titaničitého, akonáhle sa dostane do tkaniva. Táto práca bola vykonaná na zväzkoch ESRF ID21 a ID16B.
Translokácia častíc tetovania z kože do lymfatických uzlín. Po injekcii atramentov na tetovanie môžu byť častice buď pasívne transportované krvou a lymfatickými tekutinami alebo fagocytované imunitnými bunkami a následne uložené v regionálnych lymfatických uzlinách. Po uzdravení sa častice nachádzajú v dermis a v sínusoch drenážnych lymfatických uzlín. Kredity: C. Seim.
Nebezpečenstvá, ktoré potenciálne vyplývajú z tetovania, sa doteraz skúmali len chemickou analýzou atramentov a ich degradačných produktov in vitro. "Už sme vedeli, že pigmenty z tetovania by sa dostali do lymfatických uzlín kvôli vizuálnym dôkazom: lymfatické uzliny sa sfarbujú farbou tetovania. Je to odpoveď tela na čistenie miest vstupu tetovania. Čo sme nevedeli, je to, že to robia v nano forme, čo znamená, že nemusia mať rovnaké správanie ako častice na mikroúrovni. A to je problém: nevieme, ako reagujú nanočastice", vysvetľuje Bernhard Hesse, jeden z dvoch prvých autorov štúdie (spoločne s Inesom Schreiverom z Nemeckého federálneho inštitútu pre hodnotenie rizík) a ESRF hosťujúcim vedcom.
Mapovanie častíc a rozloženie veľkosti rôznych pigmentových prvkov tetovania. a, d) Ti a Br obsahujúce pigment ftalokyanín zelený 36 sú umiestnené vedľa seba. b, e) Mapovanie stupnice Ti, Br a Fe v rovnakých oblastiach, ako sú uvedené v bodoch a) a d) odhaľujú primárne veľkosti častíc rôznych pigmentových druhov. c, f) Zväčšenia znázornených oblastí v bodoch b) a e). Kredity: C. Seim.
Röntgenové fluorescenčné merania na ID21 umožnili tímu lokalizovať oxid titaničitý v oblasti mikro a nano v koži a lymfatickom prostredí. V ľudskej koži našli širokú škálu častíc s veľkosťou až niekoľkých mikrometrov, ale len menšie (nano) častice prepravované do lymfatických uzlín. To môže viesť k chronickému rozšíreniu lymfatických uzlín a celoživotnému vystaveniu látkam v nich uložených. Vedci tiež použili techniku Fourierovej transformačnej infračervenej spektroskopie na posúdenie biomolekulárnych zmien v tkanivách v blízkosti tetovacích častíc.
Vedci nakoniec hlásia silné dôkazy o migrácii a dlhodobom ukladaní toxických prvkov a tetovacích pigmentov, ako aj o konformačných zmenách biomolekúl, ktoré niekedy súvisia s kožnými problémami pri tetovaní.
Ďalším krokom pre tím je kontrola ďalších vzoriek pacientov s nepriaznivými účinkami na tetovanie s cieľom nájsť spojenie s chemickými a štrukturálnymi vlastnosťami pigmentov používaných na vytvorenie ich tetovaní.
Článok v Scientific Reports: https://www.nature.com/articles/s41598-017-11721-z
Zdroj: www.esrf.eu
Rebeca
sumo8
Hurka
Dominika
No lenže vysoké percento ľudí je na striebro alebo iné kovy alergické
netetujemsa
ab
jk2
Tom 978
jk2
arisman
Ladisla Pál …
AmOK
Vlasta
Nikitaxxxxx
adam102
jk2
Karolkm
petr
odkial mate to ze ten kto si da tetovanie sa chce od vas odlisovat?