Tvrdí článok matematikov Tomasa Haira a Andrewa Hedmana zverejnený v magazíne Economist.
Článok Osamelá planéta sa zaoberá známym Fermiho paradoxom. Ten v podstate hovorí, že obývateľných svetov je vo vesmíre a aj v našej Galaxii tak veľa, že na niektorých z nich s vyskokou pravdepodobnosťou musia existovať vyspelé civilizácie. No ich znaky nevidíme, nevieme ich nijako zaregistrovať. Kde teda sú?
Hair a Hedman si položili otázku akou rýchlosťou respektíve za aký čas môže vyspelá civilizácia kolonizovať svoje najbližšie vesmírne okolie. Záver bol prekvapujúci. Akokoľvek nastavili parametre svojho modelu, vždy prišli k rovnakému záveru. Naša Galaxia by už v tomto momente mala byť kolonizovaná.
Vyšli z predpokladu, že v Galaxii sa dá každých 5 svetelných rokov nájsť obývateľná planéta. Tu si položili otázku ako dlho potrvá jedinej civilizácii získanie potrebnej technológie v závislosti od snahy na kolonizáciu okolitých svetov. Odpoveď vyjadrili ako pravdepodobnosť, že sa pokúsia o kolkonizačný skok v období jednej tisícky rokov (500 rokov na kolonizáciu planéty pri hviezde vzdialenej 500 svetelných rokov a 500 na prípravu na kolonizáciu ďalšej planéty).
Pri aplikovaní parametrov v modele, ktoré autori pokladali za konzervatívne, odhadli, že akékoľvek "galaktické impérium" sa bude šíriť smerom od svojej domácej planetárnej sústavy do vonkajšieho priestoru rýchlosťou 0.25% rýchlosti svetla. To znamená, že za 50 miliónov rokov sa bude rozprestierať do vzdialenosti 130 tisíc svetelných rokov. Keďže Mliečna dráha má rozmer 100 až 120 tisíc svetelných rokov, tak by Galaxia už mala byť kolonizovaná aj keď by sa domov expandujúcej civilizácie nachádzal na hranici Galaxie.
Aj pri veľmi konzervatívnom scenári ich modelu kde sa za 250 tisíc rokov civilizácia dostane do vzdialenosti 30 svetelných rokov je záver autorov článku pre konferenciu Amercian Mathematical Society a Mathematical Association of America podobný.
Výskum Haira a Hedmana v podstate prehlbuje Fermiho paradox, zvyšujúc počet obývaných planét vo vesmíre vďaka kolonizácii. Aktuálne sa ukazuje, že v Galaxii je viac planét než sme si donedávna mysleli, že je ich pravdepodobne dokonca viac než hviezd.
Zdroj: www.economist.com
16cmfan
sanjuro
m2fizy
roob
bull30
Frosty
bull30
roob
Frosty
roob
Frosty
passco
nazor
passco
roob
Pjetro_de
hombre13