EN

Netbook s AMD procesorom - Acer Aspire One 521

Pojem netbook doteraz takmer výlučne (až na pár výnimiek s VIA čipmi) znamenalo použitie Intel Atom procesora. AMD však pripravuje už dlhšie konkurenciu, prvá lastovička sa objavila v podobe 10,1" Acer Aspire One 521. Má AMD V105 procesor s 9W TDP a 1,2GHz.Netbooky zaznamenali svoj najväčší rozmach odvtedy, ako začal Intel predávať svoj Atom procesor. Konkurentom mu boli iba čipy od firmy VIA, zastúpenie na trhu je však stále oproti podielu Intel-u mizivé. AMD neponúka dodnes žiadnu priamu konkurenciu. Tá je na pláne až s príchodom architektúry Bobcat, to je ale až niekedy v roku 2011. Veľmi zaujímavú ponuku však firma chystá už na tento rok - v podobe platformy Nile s Geneva procesormi.



Zameraním zasahuje predovšetkým do oblasti ultrathin, teda niekde tam, kde sa dnes nachádzajú aj procesory rodiny CULV od Intel-u. Acer však vo svojom novom Aspire One netbooku použije jeden čip z noviniek od AMD - procesor V105.

Tento má mať jedno jadro (architektúra K10.5), frekvenciu 1,2GHz, podporu DDR3 pamätí a 45nm SOI výrobu. Zaujímavé je aj udávané TDP 9W, ktoré je na úrovni CULV čipov Intel-u (10W pre dvojjadrá na 1,3GHz). Dobré multimediálne funkcie zabezpečí čipset AMD M880G s integrovaným grafickým jadrom Radeon HD4225. Udávaná podpora DirectX 10.1 poukazuje na "staré známe" jadro RV620, ktoré poznáme napríklad aj z desktopového AMD 785G s 40 stream procesormi. Výkonom by mohlo konkurovať nVidia ION, samozrejmá je aj podpora UVD (dekódovanie HD videa) a HDMI výstup.

Acer pre svoj 10-palcový Aspire One 521 udáva výdrž na batériu okolo 7 hodín, čo je v súlade s tým, čo sľubuje pre takéto procesory aj samotné AMD. Dostupnosť a cenu sa dozvieme zrejme až niekedy po oficiálnom predstavení zo strany AMD, teda možno už počas mája.


 



Zdroj: Macles
Komentáre (11)
materik
"To AMD posial tvrdo spalo..."
vacropoli
aj mne sa vidí... "...až kým sa nenataktovalo" :)
Archon
"AMD nemá dodnes žiadnu priamu konkurenciu." akože mi došlo že tam je chyba a miesto AMD ma byť Intel , ale ešte aj ta dalšia veta nejak na seba dobre nenadväzuje . "...príchodom architektúry Bobcat od AMD..." mi dava trošku viac zmysel ak človek nečital ten AMD članok . Prosim opraviť
Archon
no zaujimala by ma aj celkova spotreba všetkych bežnych čipov Intel a tohto noveho AMD , vykon a tym padom vykonanie prace za určity čas a kolko Wattov to asi spotrebuje . no ale toho sa dočkam asi po vydani prveho produktu .
Pappale
dobra konkurencia pre intel hl. s tym graf. cipom a HD dekodovanim.. skoda dizajnu.. fakt nechutne nieco :(
vacropoli
ále prečo, teoreticky, keď to výjde od lenova tak to bude moja voľba :)
bledos
Ten Acer sa mi lubi coraz viacej a to som ho niekedy ani citit nemohol...
Tralalák
>>>"Pojem netbook doteraz takmer výlučne (až na pár výnimiek s VIA čipmi) znamenalo použitie Intel Atom procesora." ... "Netbooky zaznamenali svoj najväčší rozmach odvtedy, ako začal Intel predávať svoj Atom procesor. Konkurentom mu boli iba čipy od firmy VIA, zastúpenie na trhu je však stále oproti podielu Intel-u mizivé. AMD neponúka dodnes žiadnu priamu konkurenciu"<<< Čo sa týka netbookov tak tie už druhou generáciou úspešne prešľapujú na mieste preto, že obsahujú procesor Intel Atom a žiaden iný. Netbookom je teda len zariadenie s procesorom Intel Atom (a možno nejaké zariadenie spoločnosti Psion), ktorá vlastní práva duševného vlastníctva k tejto ochrannej známke ak sa medzičasom súdne alebo mimosúdne s Intelom nedohodli inak. Ak by som však opustil slovíčkarenie tak naozaj AMD Neo, VIA Nano, Intel CULV (a teraz sa obmedzím len na jednojadrá) konkurenciou pre Atom nie sú a ani nikdy neašpirovali byť. Vyplýva to zo samotnej mikroarchitektúry týchto procesorov, ktoré sú superscalárne s out-of-order execution, teda dokážu efektívnejšie vykonávať inštrukcie mimo poradia narozdiel od Atomu, ktorý inštrukcie vykonáva jednoducho podľa poradia simple in-order. Intel práve preto, ale aj skrz to, že v grafoch benchmarkov by Atom vyšiel priam katastrofálne (1 vlákno/threads) pridal "osvedčenú" technológiu z P4 procesorov HT (HyperThreading). A to zaručuje Atomu v benchmarkoch, ktoré sú postavené na multi-threade také výsledky aké dosahuje. Inak by mohol čo do výkonu súperiť len s procesormi VIA C7, VIA C7-M, VIA C7-M ULV, ktorý je tiež postavený na architektúre simple in-order. Ak sa obmedzím na mininotebooky s procesormi VIA Nano na našom trhu tak Lenovo IdeaPas S12 a Samsung NC20 začínajú s ulhlopriečkou TFT 12,1". Je veľlmi dobré, že AMD prešlo na 45nm SOI a architektúru AMD 10.5 a IGP HD 4225. Rozhodne táto kombinácia spolu s modernizovaným VIA Nano 3000 s čipsetmi VIA VN1000 (VIA Chrome 520 IGP) a VIA VX900 MSP (VIA Chrome HCM) osviežia výber v segmente mininotebookovako takých.
jk2
Pekný kúsok. A ten chipset, s uvedeným CPU, bude určite na to, čo na ňom má bežať, s veľkou rezervou dostatočne výkonný a aj úsporný. Aj prevedenie modelu sa zdá byť kvalitné.
Anakin666
ako nejaka cudna recenzia ... celkovo netbook ak by som kupoval tak jedine s procesorom od intelu z rady culv a prepinatelnou grafikou od nvidie , uhlopriecka 12,1 alebo 13,3 ... ako aj u mna si trosku dviha meno acer ale aj tak radsej este nie ako este urcite nie z mojho pohladu AMD procesor pre netbook ... inak nemalo AMDecko uz skor nejaky procak pre netbooky ? Urcite ano ale uz si nepametam co to bolo ...
window
v
Pridať nový komentár
TOPlist