Na svete je ďalšia sľubná metóda na liečbu rakoviny. Spôsob výroby umelých molekúl je odteraz lacný a spoľahlivo napodobňuje vlastnosti jedného z obranných systémov tela.
Metóda bola vyvinutá tímom chemikov, ktorý vedie profesor Peter Scott z University of Warwick vo Veľkej Británii. Výskumom dospeli až k produkcii molekúl, ktoré majú podobnú štruktúru ako peptidy produkované telom na boj proti rakovine a infekcii. Laboratórne testy ukázali vysokú účinnosť v boji proti rakovine hrubého čreva. Testy boli vykonané v spolupráci s Rogerom Phillipsom z inštitútu pre liečbu rakoviny mesta Bradford vo Veľkej Británii.
Predchádzajúce spôsoby výroby umelých peptidov boli zložité a finančne náročné, čo zamedzovalo ich výrobe vo veľkom množstve. Nový proces trvá len niekoľko minút a nie je naň potrebné žiadne drahé vybavenie. Čo sa týka tradičných peptidov, ktoré sú podavané vo forme liekov, ich účinnosť je mizivá nakoľko ich obranný systém tela neutralizuje skôr, ako dokončia svoju úlohu.
Nový proces je síce zložitejší ale jedná sa o samotvorbu molekúl peptidov, ktoré sú navyše odolnejšie a stabilnejšie. Novovytvorený peptid napodobňuje ten prirodzený aj tým, že má podobnú 3D závitnicovú štruktúru (helix). Scott tvrdí, že návod k tvorbe štruktúr je zakódovaný priamo v chemikáliách. "Ak sú do procesu zahrnuté organické chemické látky, následne sa derivát alkoholu a pikolínu zmieša s chloridom železa v rozpúšťadle (voda alebo metanol), začnú sa tvoriť silné väzby tak, že sa prirodzene sformujú do závitnice." - dodáva Scott.
Po tom ako sa rozpúšťadlo odstráni, ostanú len peptidové štruktúry vo forme kryštálov. Nie je potreba robiť žiadne dodatočné úpravy či odstraňovať zvyšné nežiadúce chemikálie. Ide len o napodobnenie prírody, ktorá takéto štruktúry robí bežne. Výsledky testov a samotný výskum je veľmi sľubný, ale tak ako aj ostatné objavy, i tento potrebuje čas dozrieť aby mohol byť využívaný bežne. "Testy ukázali naviac aj veľmi nízku toxicitu pre baktérie, čo je neobvyklé" - dodal Scott.
Výsledky výskumu boli publikované v magazíne Nature Chemistry.
Zdroj: phys.org
passco
MUDr.C
MQ
Tao
Silvia
MQ
Anti konspi
MQ
človiečik
MArtinF
MQ
passco