Každý rok ľudstvo vyprodukuje až 300 miliónov ton plastov, ktorých sa je následne problém zbaviť. Nová baktéria, ktorej chutí plast predstavuje svetielko nádeje.
Plastový odpad je téma, ktorá trápi ľudstvo už dlhé roky. Iba malé množstvo z plastových produktov sa recykluje pre ďalšie použitie a väčšina žiaľ končí na skládkach a v moriach. Plasty sa v prírode rozkladajú veľmi dlho a takej obyčajnej PET fľaši trvá asi 100 rokov kým sa celkom rozloží. Vedci z Japonska však teraz objavili novú baktériu, ktorá sa živí plastami a rozkladá ich rýchlejším tempom ako prirodzené prostredie.
Výskum prebiehal v Kjótskom inštitúte technológie a viedol ho Dr. Shosuke Yoshida. Vedci vyzbierali 250 vzoriek plastov z miestneho recyklačného strediska a okrem pôdy a usadenín objavili baktériu, ktorá konzumuje PET obaly, ktoré pre ňu predstavujú zdroj energie a uhlíka. Baktéria nazvaná ako Ideonella sakaiensis 201-F6 rozožiera plasty vďaka dvojici enzýmov, ktoré produkuje. Baktéria tak dokáže rozložiť plastové obaly na 2 neškodné prvky a to na kyselinu tereftalovú a na etylénglykol.
Vedci skúmaním zistili, že skupina Ideonella sakaiensis baktérii dokázala rozložiť tenkú vrstvu PET obalu za 6 týždňov pri stabilnej teplote 30°C. To nie je príliš vysoké tempo a vedci sa momentálne pokúšajú urýchliť proces. Zatiaľ nevedia povedať, kam ich výskum dovedie, avšak v súčasnosti si celkom nevedia predstaviť, že by takéto baktérie vyriešili celosvetový problém s množstvom plastových odpadov. Vedci dúfajú, že ich objav tejto baktérie navedie k objaveniu iných mikróbov, ktoré by mali schopnosť rozkladať PET obaly. Výskum bol publikovaný v časopise Science.
Zdroj: gizmag
m2fizy
Zsolt Juhos
m2fizy
Zsolt Juhos
Karolkm
tom12740198341
passco