EN

Nové Li-Ion batérie sa na 70% nabijú za 2 minúty, vydržia 20 rokov

 
Prelomové lithium-ion batérie sľubujú, že sa dokážu nabiť na 70% kapacity iba za 2 minúty a to nie na úkor zníženej životnosti. Skôr naopak, ich životnosť má byť až 20 rokov!

Pomaly už v pravidelných intervaloch sa dozvedáme o nových vylepšených batériách, ktoré sa dokážu rýchlo nabiť. Mnoho z týchto objavov sa však nedočká komerčného nasadenia, zapadnú po čase prachom a užívatelia naďalej nadávajú na nízku kapacitu batérií a časté nabíjanie. Sú tu však nové, nádejné li-ion batérie, ktoré sa dokážu na 70% nabiť iba za 2 minúty pričom počet nabíjacích cyklov nie je dramaticky znížený. Naopak, počet nabíjacích cyklov je až 10 000 oproti bežným 500! Ďalšou dobrou správou je fakt, že by na trh mali doraziť v roku 2016.
 
NTU profesor Chen Xiadong s výskumníkom Tang Yuxinom a PhD študentom Deng Jiyangom, ktorí stoja za vývojom nových batérií
 
Nové batérie vyvinuli v Nanyang Technology University (NTU) v Singapure. Rýchle nabíjanie je dosiahnuté urýchlením chemických reakcií vo vnútri. Výskumníci použili namiesto grafitovej anódy gél z oxidu titaničitého vyformovaného do nanotrubičiek, vďaka čomu sa počet cyklov zvýšil až na 10 000. Tieto maličké titánové nanotrubice sú navyše lacné na produkciu. Oxid titaničitý sa prirodzene vyskytuje v soli a bežne sa používa ako prídavná látka do jedál alebo na absorbovanie UV žiarenia v opaľovacích krémoch. Preformovaním guľovitého tvaru oxidu titaničitého na drobné nanotrubičky sa docielilo zrýchlenie chemických reakcií. Tieto trubičky sú 1000-krát tenšie ako ľudský vlas.
 
Výskum bol úspešný a technológia už bola licencovaná. Produkcia sa očakáva už čoskoro a tieto batérie by sme mohli nájsť v smartfónoch či tabletoch už v roku 2016. Ťažiť by z nich mohli aj elektromobily, ktoré by sa úplne nabili za pár minút. Tieto batérie síce neriešia časté nabíjanie no aspoň pri častom nabíjaní nebude potrebné dlho čakať a ich životnosť určite nikoho neurazí.
 
Zdroj: phonearena
 
Komentáre (18)
PCFans
Dobit auto za dve minuty ??? Jedine so specialnou pripojkou z elektrarne.Ale tie cykly to je famozne,to berem vsetkymi desiatimi.Predstava ze po 2491 cykle mam este 90% kapacity, to neviem rozdychat.
expodan
tak to dobitie bolo myslene asi skor pre smartphony maximalne pre notebooky... ale ako si povedal tie cykli su genialne... zober si ze ako často by bolo nutné vymienať baterku v notebooku...
svedomie
teoreticky mozes nabit aj auto za 2 minuty... ako? staci mat nabijacku s akumulatorom, ktory sa dobija aj 8hodin a dokaze svoju kapacitu do dalsej baterie odovzdat do dvoch minut... nepotrebujes brat okamzity velky prud zo zasuvky ale z akumulatora...a take akumulatori existuju...akurat ta nabijacka by bola draha, koli akumulatoru, ale teoreticky to mozne je
Okolosediaci
nie je jednoduchsie za 2 minuty vymenit vybitu bateriu za nabitu ??
Mme117
A ten akumulator dobije bateriu cim ked nie prudom? 60kwh bateria nabita na 70% za 2 minuty, to je prud o tisicoch amperov, chcem vidiet ten kabel, ktorym to bude prepojene.
Pjetro de
Toz je na vyber jeden smer vyskumu: vysoka kapacitna hustota ale dlhe nabijanie + malo cyklov (typicke pre baterie elektroaut) alebo druhy smer vyskumu: nizsia/normalna kapacitna hustota ale kratke nabijanie + vela cyklov (typicke pre spotrebne baterie a divajsy) Dalsia nepriama umera. Uz len cakat kedy (a ci vobec) sa podari spojit obe uzasnosti do jedneho typu baterie.
tono Lokavý
Bolo by to fajn, aspoň by stačilo meniť mobil raz za 20 rokov. :D
Qerulant
No je to naozaj lákavé. Ale musím prispievateľov schladiť: aj tu bude prvoradý zisk, takže obmedzenie životnosti na dobu málinko prevyšujúcu záručnú dobu bude zabezpečené nejakým kur-vít-kom! Ostatne sú všade (myslím kur-vít-ka): v autách, telefónoch, materských doskách či tlačiarňach - ba aj žiarovky sú konštrukčne usporiadané tak aby príliš nepresluhovali!
sflkj
v pravidelných intervaloch sa dozvedáme o nových vylepšených batériách, ktoré sa dokážu rýchlo nabiť. Mnoho z týchto objavov sa však nedočká komerčného nasadenia, zapadnú po čase prachom ... je to biznis, takže je rozdieľ ak predajú napr. 5ks za rok, alebo 1ks batérii. Čiže peniaze niekedy aj brzdia výskum a batérie sú ten najlepší príklad.
m
Aj moja priatelka ma cykly. Co mam robit ked sa vybije?
lubiko
Tak jako ty baterie = vyměnit :-D :-D
bublifuk
musiš do nej streknut elektrolit cez svoj nabijaci konektor
like
:D
Trdlovnik
Ak je to pravda, tak to bude mat obrovske vyuzitie nielen v mobiloch, ale asi to bude zrejme prelomovy objav aj v inych oblastiach. Napriklad elektromobily..pri tych vlastnostiach alternatory nebudu mat problem dobijat bateriu nonstop, mobily nemusia ist vobec na nabijacku, staci solarny panelik a hned su dobite. Rovnako ako v domacnostiach bude stacit akumulatorovym svietodlam dat par sekund stavy a Led lampy mozu svietit aj tyzden. Neviem preco, ale zda sa mi, ze ich objav ak sa to isti ludia docitaju, tak skonci na smetisku, aby to nemohlo byt ozaj vyuzite. Teda bud to presadia, alebo zmiznu pod zemou.
Blbost
Kto to prekladal .Toto je jasný strojový preklad plný nezmyslov a to na prvý pohľad. Možno je to aj dvojnásbný preklad s čínštiny do angličtiny a potom do slovenčiny. Oxid titaničitý sa prirodzene vyskytuje v soli a bežne sa používa ako prídavná látka do jedál alebo na absorbovanie UV žiarenia v opaľovacích krémoch. No nedáte si trošku
MQ
Svet je preplneny hlupakmi, ktori si myslia, ze nieco vedia. Ale opak je pravdou, nevedia nic. Ich jedina vyhoda je to, ze to davaju hlasne najavo a prekricia tych mudrejsich. Mudri naozaj vedia, ale ich nevyhodou je to, ze o sebe a svojej zasluzenej pravde stale pochybuju, stale ju skumaju a utvrdzuju sa v nej. Samozrejme, nie su tak uvrieskani, ako hlupaci. Pred tym "mudrom", co si vypotil, si si mal nieco nastudovat. Nedas si? Davas si to mozno kazdy den a ani o tom nevies.
johndoe
z wikipedie: "Titanium dioxide dust, when inhaled, has been classified by the International Agency for Research on Cancer (IARC) as an IARC Group 2B carcinogen, meaning it is possibly carcinogenic to humans." To znamena, ze ten Oxid Titanicity je potencionalne karcinogen - urcite nim je, ked je inhalovany ako prach...
kokonut
Preto by si nemal snupat sol!
Pridať nový komentár
TOPlist