EN

Nové Xeon-y od Intelu, alebo zbohom FSB

Intel uviedol svoje nové procesory architektúry Nehalem pre servery. Na prvý pohľad možno nič až tak zaujímavé, no na poli serverov je to zo strany Intel-u doslova revolúcia.Už po dlhé roky má Intel na serverovom trhu v ponuke svoje Xeon-y, založené na FSB architektúre. Nebudeme si nič nahovárať - tá má už svoje najlepšie roky za sebou a chcelo to nejakú zmenu. Tou zmenou sú nové Xeon-y rady 5500, ktoré vychádzajú z architektúry Nehalem, už od počiatku tvorenej hlavne pre servery.
V podstate sú nové Xeon-y totožné s Core i7, aspoň čo sa architektúry týka. Dostupné však budú vo viacerých verziách, s TDP od 60W až po 130W:



Z tabuľky možno vyčítať aj pár zaujímavostí - Xeon-y rady 5500 budú okrem klasických 4-jadrových verzií dostupné v jednom prípade aj ako dvojjadrová verzia. Modely so sníženým TDP budú mať adekvátne nižšiu cenu. Pozitívne je aj, že Intel dáva zbohom "žravým" a relatívne pomalým FB-DIMM RAM pamätiam a odteraz sa budú dať použiť ECC DDR3. Maximálne je možné k jednému procesoru (radiču) pripojiť 144GB RAM.



Rozdielom oproti desktopovým Core i7 je predovšetkým jedna QPI zbernica v procesore a čipsete navyše. Takto je umožnené novým Xeon-om vo viacprocesorových zostavách komunikovať medzi sebou navzájom priamo, teda nie prostredníctvom FSB a čipsetu ako doteraz (podobnú kominikáciu majú už dávno zavedené Opteron-y od AMD).
Zároveň je možné osadiť aj dva čipsety série 5520, ktoré komunikujú cez QPI so "svojim" procesorom a tiež nevzájom, pričom každý z nich vie ponúknuť 2x16PCIexpress liniek pre grafické karty. Takto bude teda mžné stvoriť výpočtové "monštrum" s dvoma Xeon-mi s celkovo 16-imi výpočtovými vláknami a napríklad ďalšími štyrma nVidia Quadro kartami.




Dva Xeon-y, dva čipsety IOH 5520/5500 a jeden južný mostík

 Pre malú ilustráciu pokročilej správy napájania si pozrime výňatok zo špecifikácií nových procesorov:


V stave minimálne záťaze sa dokážu Xeon-y 5500 "podtaktovať" až na desatinu svojej TDP

Na záver pár výsledkov benchmarkov z profesionálnej sféry od kolegov z Techreport a Anandtech:


Pamäťová priepustnosť a latencia



3D rendering











Komentáre (9)
Shatterhand
Tak, a je to tam. Konecne. Konecne maju Nehalem-y to, naco boli vlastne stvorene. Idu "domov". Ako ryba vo vode. Aj ked, v istych veciach som cakal viac.
MaRtQoO
V jakých veciach si čakal viac ?
Shatterhand
to MartoQoO: vsak sa pozri na prvy a posledny graf(ten animovany). Niezeby mi to ale vadilo
Gudas
Treba rozlišovať Quad Xeon (štyri procesory v doske) a Dual Xeon (dva procesory v doske) ;-)
Shatterhand
jaaj, sorry. Kazdy sa myli ;-)
rado3105
Tie grafy porovnavaju trosku neporovnatelne, zas mi to pride ako zavadzanie. S danym xeonom je porovnatelny cenovo aj vykonom 8384(oba stoja okolo 2500dolarov). Opterony ktore su prevazne v grafoch napr. 2356 stoja okolo 600dolarov. Len tak pre obraz. Tieto firmy su si v serverovom sektore rovnocenne a povedal by som ze AMD su lepsou volbou(podstatne pokrocilejsie technologie) a aj ich rozsirenie sa vracia do obdobia spred phenomov.
Gudas
Oficiálna cena najdrahšieho Xeon-a je 1600 dolárov, testovaný v posledných grafoch je za 1386 dolárov.
rado3105
http://en.wikipedia.org/wiki/TOP500
rado3105
som len podripnul, :D, neber to v zlom
Pridať nový komentár
TOPlist