EN

[NOVÝ REKORD] Neuveriteľná rýchlosť internetu: 178Tb/s

Vedci z University College London (UCL) v spolupráci s dvoma ďalšími spoločnosťami nastavili latku ešte vyššie. Ich nový rekord internetovej rýchlosti dosahuje až 178 terabitov za sekundu. Táto technológia sa dá navyše aplikovať už do súčasnej infraštruktúry.

Súčasné najrýchlejšie pripojenie dostupné pre bežných používateľov je 10Gb/s (aj to iba v niektorých krajinách a oblastiach). Vedci z UCL, Xtera a KDDI Research však prišli na spôsob, ako prostredníctvom súčasných optických vlákien dosiahnuť oveľa väčšiu rýchlosť. Touto rýchlosťou prekonali aj ESnet spoločnosti NASA (400Gb/s) aj doterajší austrálsky rekord fotonického čipu z mája tohto roku (44Tb/s). Ide o nový spôsob modulácie svetla pred nasmerovaním do optického vlákna, čo umožňuje oveľa väčšiu šírku pásma ako doteraz. Výskumníci dosiahli prenos 660 × 25 GBd kanálov nad 40 km použitím prispôsobených geometricky tvarovaných konštelácií, ktorým zvýšili priepustnosť vlákien na 178Tb/s. Súčasné technológie ponúkajú šírku pásma 4,5THz (výnimočne až takmer 9THz). Nová technológia anglických a japonských vedcov však zvyšuje latku až na 16,8THz.

Aby získali túto šírku pásma, vyvinuli nové konštelácie Geometric Shaping (kombinácie signálov meniacich fázu, jas a polarizáciu vlnových dĺžok). Týmto spôsobom sa dá do svetla vložiť viac informácií bez vzájomného rušenia vlnových dĺžok. Výsledkom bola kombinácia viacerých existujúcich zosilňovacích technológií do jedného hybridného systému.

Táto technológia je však výnimočná v tom, že sa dá pomerne jednoducho aplikovať už do existujúcej infraštruktúry, pretože používa súčasné optické káble, ktoré sú už vedené v mnohých častiach sveta. Nebola by teda potrebná výmena káblov, ale iba výmena (resp. úprava) zosilňovačov, ktoré sú umiestnené po dĺžke kábla približne každých 40 až 100 kilometrov. Ani takáto úprava však nie je lacným riešením, a preto si na takúto rýchlosť budeme pravdepodobne musieť ešte nejaký ten čas počkať...

 

Zdroje: UCL News

Zdroje obrázkov: UCL, HighSpeedInternet

Pridať nový komentár
TOPlist