EN

nVidia ION2 = GeForce G310?

O druhej generácií čipsetu nVidia ION pre taktiež druhú generáciu procesorov Intel Atom sa toho v poslednej dobe hovorí mnoho. Vďaka veľkým zmenám v architektúre Atom CPU ostane pre nVidiu zrejme iba úloha grafickej karty...Prvá generácia nVidia ION čipsetu je celkom úspešným a elegantným riešením. Síce pridáva v dosť podstatnej miere na cene netbookov ním vybaveným, zákazník však dostane omnoho výkonnejšie a modernejšie grafické jadro ako u čipsetu 945GSE, taktiež s plnou podporou hardvérového urýchľovania prehrávania HD videa a HD Flash videa.

S príchodom nových procesorov Intel Atom sa však situácia pre jeden z posledných perspektívnych čipsetov nVidie výrazne komplikuje. Zatiaľ čo u prvej verzie Atom platformy ION čipset nahrádzal kompletne severný aj južný mostík 945GSE+ICH7M spolu s grafickým jadrom, pri novej verzii zrejme ostane nVidii iba úloha samostatného grafického jadra.
Dôvod sa skrýva v samotnej architektúre nových procesorov Atom, ktoré integrujú v jadre už aj pamäťový radič a grafické jadro GMA X3150, ktoré boli predtým v severnom mostíku. Jediný čip na doske ostáva NM10, starajúci sa o konektivitu USB, S-ATA a pod.



Pripojenie k procesoru je realizované iba pomalšou DMI zbernicou, čo samo o sebe už dosť obmedzuje nasadenie prídavných čipov na PCIexpress zbernicu náročných na priepustnosť a prístup do pamäte.

Samotný Atom nezvláda prehrávanie HD videa, Intel preto siahol po odporúčaní prídavného Broadcom HD čipu, ktorý s touto úlohou pomôže. V dávnejšom rozhovore so šéfom netbookového biznisu v Intel-i sa Anil Nanduri vyjadril, že nVidia ION je pre netbooky "overkill" a na HD video postačí aj lacnejší Broadcom HD čip. A na hry údajne nie sú netbooky vôbec určené, preto je ION iba nákladmi navyše.

nVidia sa ale nevzdá prekvitajúceho trhu s netbookmi len tak ľahko, okrem vlastných Tegra 2 čipov architektúry ARM chystá aj ION 2. Ten by však v konečnom dôsledku plnil iba úlohu grafického jadra, keďže pamäťový radič či funkcie južného mostíka by boli redundantné (nahradiť čip NM10 nVidia takisto nemôže - na čipsety pre DMI zbernicu nemá od Intel-u licenciu). Preto sa predpokladá, že nVidia ION2 bude zavesený iba prostredníctvom PCIe x1 zbernice k NM10, možno s vlastnou pamäťou.

Redaktor francúzskeho Blogee.net si všimol na marketingovom materiáli nového  Asus Eee Nettop-e ET2010PNT zmienku o ION2, pričom druhý názov tohto čipu bol GeForce G310.



Pokiaľ je tento materiál pravdivý (aj marketingové oddelenia sem-tam pustia do obehu omylom dezinformácie o svojich produktoch), mal by ION2 podobné špecifikácie, ako desktopová GeForce 310 (preznačená GeForce 210).
Tá má 16 stream procesorov, rovnako ako dnešný ION, no na vyššej frekvencii a s podporou OpenGL 3.1 a DirectX 10.1. Samozrejme by musela byť takáto grafická karta patrične upravená pre použitie v úsporných netbookoch, môže nám to ale dať určitý náznak výkonu.



Ako bude riešenie ION2 vyzerať a aký výkon predvedie nie je zatiaľ oficiálne potvrdené, tiež nie je jasný presný dátum uvedenia ION2 na trh s netbookmi.
Komentáre (9)
Glauko
Už sa teším na porovnanie IONu2 s VIA Trinity resp. VIA VN1000. V podtatne ION2 bude kopírovať platformu VIA Trinity teda IGP ION a k tomu sa pridá dGPU on-board nV GF210/310. Aj tak by som bol radšej keby nV participovala s IONom2 práve s procesorom VIA Nano. Ale tak ako to bolo s prvým IONom kedy nV ťahala VIU takpovediac pol roka za nos až prešla k Atomu a VIA odpovedala platformou Trinity, ktorá síce výkonnoste jasne prevyšuje ION, ale je odrezaná od OEM výrobcov bude situácia zrejme s IONom2 veľmi obdobná. Aj keď nV proklamovala, už začiatkom roka 2009, že ION2 bude aj pre procesory VIA Nano, predsa len veľa rozdielov v VIA V4bus a FSB nie je ako aj s CULV CPUs tak sa zdá, že tentokrát VIA nV už nepotrebuje pretože momentálne VIA disponuje s najvýkonnejším IGP na trhu, ktorý sa skrýva v NordBridzgi VIA VN1000 s označením VIA Chrome 520 IGP čo je vlastne S3 Graphics "Destination3" 500-vkového radu. Tak či onak je otázkou nakoľko sa VIA dostane k OEM výrobcom notebookového, netnotového, all in one PC a pod. Aj tak som presvedčený, že fúzovanie VIA a Nvidia by bolo už pred rokom to najlepšie. Žiaľ niekto to poňal za zlý koniec, povyšenecky a tak sa teraz hrajká s ARM. Veď marketing na to má... (Glauko = Tralalák) / / / http://www.pretaktovanie.sk/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=2135&p=610329#p610329
AmOK
Prd "overkill", len dalsia spinavost a snaha Intelu o monopol na poli netbookov. Evidentne umyselne pomala DMI zbernica, aby vyrobcovia nahodou nepouzili v tomto segmente paradny chip od nVidie. Takto si Intel kompenzuje na nVidii trapas s Larrabee a dokazuje svoju moc.... nVidia mala silacke reci, tak bude pykat a nezaujaty zakaznici, ktorych ma Intel na haku s tiez. Fuj!
AmOK
Cenu netbookov a naklady by mal urcovat trh a vyrobcovia, nie Intel. Je to az na smiech, alebo skor do placu, ako zrazu ide Intelu udajne o cenu, ked sa pozrieme na cenu ich cpu....
Glauko
AmOK: DMI nie je pomalá, len nvidia nedostla od Intelu na ňu licenciu. Intel nemá a nikdy nemal dôvod povíšil Atom do pozície overkill svojich Celeronov resp. CULV. A ION bol a zatiaľ aj je "kanibal", ktorému sa to veľmi darí. Skôr je na mieste otázka prečo sa nVidia rozhodla podporovať od začiatku IONom procesor Atom a nie CULV a pod. Teraz odstupom času sa objavujú rôzne produkty CULV, kde jednotlivý výrobcovia používajú značku ION. Viď. all-in-one PC MSI a pod. Aj preto tvrdím, že ION by určite viac svedčil CULV a Nano procesorom ako Atomu.
Gudas
+1
rado3105
Prsne tak glauko, cudujem sa preco nvidia nepotiahne viu...
AmOK
@Glauko: Dik za vysvetlenie. Ja ked pocujem Intel, tak niekedy sa mi rozum zatemni a potom sa vyjadrujem jak... :o) Otazka: Nechapem ako PCIe x1 moze stacit na grafiku.? Uvazujem totiz nad jednou mini-ITX doskou, ale ma len PCIe x4 (http://www.jwele.com/motherboard_detail.php?419#_spec), uz to sa mi zda riadna brzda. ??? Prip. kto sa vyzna, poprosim odpoved. ;)
Glauko
rado3105: Ja samozrejme odpoveď poznám. Ak stespoločnosť, ktorá je odvždy superkomerčná (ako že by iné neboli v trhovom hospodárstve) tak jednoduchá matematika Vám poviem, že v podstate VIU používate len na zastrašovanie, ale reálne budete podporovať produkt, ktorý sa svojími výrobnými kapacitami, marketingom, podchytením OEM výrobcov jednoducho predáva alebo bude v kvantách predávať. Za ďalšie. nVidia nemá resp. v danom období nemalo prečo ťahať VIU len tak ... / / / AmOK: Jedná sa o AMD® 780G + SB700 (Built in Radeon™ HD 3200 Graphics, DirectX® 10 Ready, with 128MB side-port DDR2 memory onboard) teda so sideportom s vlastnou 128MB DDR2 pamäťou. Tá doska naviac obshuje 1 x PCI-E x16 slot (support up to x4), avšak je treba si uvedomiť, že v Mini-ITX doske sa gigantickými grafickými kartami nepočíta, skôr s low-prifile do HTPC, kde ani PCI-E x16@x4 nie je nejakou brzdou. Primárne na hry sú určené iné dosky v inom form-factore.
AmOK
Dik Glauko, presne o to mi islo, ci sa tam da supnut nejaka sikovna low-profil karta, keby bolo v buducnosti treba. mATX s 3300/128 sideport mam na net teraz, zatial staci. Moznost upgradnut GPU je IMO pri mini-ITX fajn a PhenomII X4, alebo AII mi vykonovo vydrzi velmi dlho. Nie je to games ani pracovne PC. Len by som si chcel zlozit taku malu krabicku s maximalnym vykonom, co sa z toho da vytrieskat. "Power ITX." :)))
Pridať nový komentár
TOPlist