Prírodné pavúčie hodvábne vlákno má vynikajúce mechanické vlastnosti. Výskumníci však našli spôsob, ako ešte zvýšiť pevnosť tohto vlákna a to použitím materiálov na báze grafénu. Týmto spôsobom môže vzniknúť nová trieda vysokopevných bionických kompozitov.
Výskumníci z Graphene Flagship preukázali, že materiály na báze grafénu môžu byť použité na zvýšenie pevnosti pavúčieho vlákna. Do tohto prírodného vlákna, ktoré je produkovaný pavúkmi, pridali grafénové a uhlíkové nanotrubice, čím sa jeho pevnosť zlepšila trojnásobne a odolnosť a húževnatosť dokonca až desaťnásobne. Zlepšenie mechanických vlastností vlákien pavúka dosiahli vedci tak, že pripravili roztoky grafénových a uhlíkových nanotrubičiek a rozprášili ich v ochrannom kryte, kde držali pavúky. Po tom, čo pavúky pohltili disperzie grafénu a uhlíkových nanotrubíc, vedci overili obsah týchto látok vo vláknach, ako aj ich mechanické vlastnosti. Táto práca bola zverejnená v časopise 2D Materials. Spolupracovali na nej Univerzita v Trente (Taliansko) a Univerzita v Cambridge (Veľka Británia).
Pevnosť týchto laboratórne upravených pavúčich hodvábnych vlákien sa zvýšila v porovnaní s nemodifikovaným pavúčim vláknom až trikrát, konkrétne na 5,4 GPa a prierazuvzdornosť až 10-krát – na 2,1 GPa.
Takéto umelo upravené paúčie hodvábne vlákno môže nájsť uplatnenie vo vysoko pevných alebo biologicky odbúrateľných textíliách na výrobu padákov alebo lekárskych obväzov. Jeho pevnosť sa dokonca dá porovnať so syntetickými vláknami, ako je kevlar.
Zdroj: sciencedaily
edi