EN

Pieseň Rhythm Nation spôsobuje pád systému!

Verili by ste, že pieseň z roku 1989 od Janet Jackson bude kybernetickou hrozbou?

Pieseň od Janet Jackson s názvom Rhythm Nation spôsobuje pády operačného systému a poruchy pevného disku. Táto informácia sa dostala von po rokoch, keď problém nastával už s operačným systémom Windows XP a vybranými notebookmi. Stačilo, že skladba bežala v dostatočnej vzdialenosti od zariadenia. Podarilo sa replikovať problém predovšetkým s 5400 otáčkovými diskami. Problém sa týka mnohých výrobcov notebookov v danej dobe až po súčasnosť. Našťastie už dnes väčšina notebookov beží na SSD, takže problém je zažehnaný.

Za problémom stoja prirodzené rezonančné vibrácie, ktoré spôsobili, kontakt platní a hlavičky a následný pád. Výrobcovia notebookov, dodatočne pridávali filtre do prevodníkov, ktoré problematické frekvencie počas prehrávania vyňali.

Zaujímavé je, že problematický je tiež napr. moderný disk od spoločnosti Seagate STDT4000100. Možný útok je popísaný tu .

Už z minulosti je známy koncept „proof-of-concept“, ktoré vychádza z toho, že prirodzené vibrácie je možné použiť a zneužiť na odpočúvanie CPU, VGA či počítačových ventilátorov v spojení so špecifickým softvérom.

Zdroj: techspot

Pridať nový komentár
TOPlist